Materiał Partnera

Zakup mieszkania od dewelopera – na co należy zwrócić uwagę?

Zakup mieszkania od dewelopera – na co należy zwrócić uwagę?
Nie ma chyba droższej i bardziej wiążącej inwestycji niż zakup mieszkania, dlatego przed podjęciem decyzji należy dokładnie zapoznać się z ofertami rynkowymi. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, zgodnie z ustawą deweloperską, inwestor ma w obowiązku przedstawić wszystkie najważniejsze informacje o nieukończonym lokalu potencjalnym klientom. Sprawdźmy, na co zwracać uwagę podczas zakupu mieszkania od dewelopera.

Księga wieczysta prawdę powie

Wiele ofert mieszkaniowych kusi pięknymi wizualizacjami, atrakcyjnymi cenami oraz obietnicami deweloperów. Lepiej jednak zawczasu przyjrzeć się dokładniej danej ofercie i zapoznać się m.in. z wcześniejszymi realizacjami dewelopera. Dzięki temu można mieć pewność (lub wątpliwości), czy wszelkie ustalenia zostały przez niego ukończone w terminie. Najlepiej zrobić to osobiście, aby zorientować się również, jak wygląda teren wokół budowy. Cenne informacje znajdują się w księdze wieczystej oraz planach zagospodarowania przestrzeni wokół inwestycji, w których mogą znaleźć się np. wysoki biurowiec, duży supermarket czy ruchliwa obwodnica, co nie zawsze jest wygodnym rozwiązaniem.

Uwaga na promocje

Wspomniane wcześniej atrakcyjne ceny i obietnice deweloperów mogą być mocno dyskusyjne. Faktem jest, że na rynku deweloperskim jest duża konkurencja, która przejawia się m.in. w promocyjnych cenach i bonusach, bezpłatnych miejscach garażowych czy komórkach lokatorskich. Warto jednak dokładnie je przeanalizować, ponieważ może się okazać, że w zamian należy skorzystać z określonej oferty kredytowej, co sprawia, że pierwotna promocja nie wydaje się już tak atrakcyjna, a nawet więcej – skorzystanie z niej przyniesie większe koszty.

Co wartości wiedzieć o kwestiach finansowych?

Zakup mieszkania od dewelopera w trakcie jego budowy zawsze było obarczone dużym ryzykiem. Deweloper mógł bowiem zbankrutować przed ukończeniem prac, a kupujący –zostać z długami w postaci kredytu hipotecznego i bez mieszkania. Należy jednak pamiętać, że dzięki ustawie deweloperskiej pieniądze od kupujących trafiają na specjalny rachunek, zarządzany przez bank, który może przelać pieniądze deweloperowi w przypadku wybudowania nieruchomości i przeniesienia prawa własności na nabywców lub w trakcie budowy – aby sfinansować poszczególne jej etapy. Kolejna wypłata następuje jednak dopiero po ukończeniu poprzedniej części.
W przypadku wątpliwości przy zakupie mieszkania warto zapoznać się z pełną ofertą danego dewelopera, a najlepiej umówić się na spotkanie, aby poznać wszelkie szczegóły dotyczące inwestycji oraz finansowania mieszkania – wyjaśnia doradca klienta z rodzinnej firmy MP Development.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy