Materiał Partnera

Zalety jazdy na skuterze

Zalety jazdy na skuterze

Skuter okazuje się świetnym wyborem dla ogromnej liczby osób; nie tylko tych, które z różnych przyczyn nie mogą zdecydować się na pełnowymiarowy motocykl. Obu pojazdów nie powinno się jednak traktować jako swych zamienników. Bowiem każdy z nich, posiadając naprawdę unikatowe cechy, najlepiej sprawdzi się w zupełnie innych warunkach.

W niektórych krajach skutery są tak powszechne, iż trudniej jest natknąć się tam na samochód. Choć Polski to raczej nigdy nie czeka, zdaje się, że nasi rodacy zaczynają uświadamiać sobie wielkie zalety kompaktowych jednośladów. Dowodów na to nie trzeba specjalnie szukać – każde wyjście na miasto pokaże nam, jak sprawy stoją.

Odrobina historii

Tytułowe pojazdy na drogach pojawiły się już niemal sto lat temu. Za pierwszy skuter uznaje się model Lomos z 1922 roku, produkowany przez niemiecką markę DKW. Duży wzrost zainteresowania zaobserwować można było zaraz po zakończeniu działań II wojny światowej. Wtedy właśnie powstała słynna Vespa. Dzięki prostocie obsługi, dużej dostępności i niskiej cenie stała się ulubioną zabawką Włochów. Dzisiejsze małe, eleganckie skutery, nieposiadające klasycznej skrzyni biegów ani sprzęgła, stabilne i ekonomiczne równie szybko znajdują nowych nabywców. W zatłoczonych metropoliach są często jedynym rozsądnym wyborem.

Zero korków

Użytkownicy tego rodzaju dwóch kółek – mówi przedstawiciel firmy ABACUSnie muszą obawiać się zatorów. Rozmiary maszyn pozwalają na bezpieczne wymijanie ledwo poruszających się aut – ich szerokość rzadko przekracza skromne 90 centymetrów. Kolejna bolączka kierowców, czyli problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, także nie dotyczy osób przemieszczających się na skuterach. Postój znajdą oni w dosłownie każdych okolicznościach. Co więcej, w razie potrzeby mały jednoślad spokojnie zmieści się w dzielonym z samochodem garażu czy standardowej piwnicy.

Podczas gdy codzienna jazda samochodem często przypomina ciężką przeprawę, korzystanie ze skutera jest w pełni mobilnym doświadczeniem. Płynne – pomagające szybko załatwić nasze sprawy – poruszanie się dostarcza sporej przyjemności.

Wyjątkowo niskie koszty eksploatacji

Do niebywałych atutów skuterów zaliczyć trzeba ich niewielką paliwożerność, dzięki której nie musimy zbytnio przejmować się ceną benzyny. Przyjmuje się, że zużywają one od 2 do maksymalnie 4,5 l na 100 km, co jest bez wątpienia wspaniałym rezultatem. Miesięczne wydatki, szczególnie gdy dojeżdżamy jedynie do pracy, zawsze pozostaną więc na zadziwiająco niskim poziomie. Sam zakup tego typu pojazdu również nie wiąże się z ogromnymi kwotami. Nowy, atrakcyjny model możemy mieć na stałe już za kilka tysięcy złotych. Poza tym jego ubezpieczenie nie należy do najdroższych, zaś ewentualne awarie zdarzają się stosunkowo rzadko.

Kupno kontra wypożyczenie

Wiedzmy też, że branża wynajmu skuterów dynamicznie się rozwija, dostosowując się do potrzeb klientów. Mowa tu zarówno o rynkach światowych, jak i naszym rodzimym podwórku. Kiedy nie możemy pozwolić sobie na posiadanie własnej maszyny, jedno ze świadczących takie usługi przedsiębiorstw, bez zbędnych formalności udostępni nam pojazd na jeden dzień, kilka tygodni, czy też całe 12 miesięcy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy