Zalety małej sp z o.o.

Zakładając firmę, wiele osób zastanawia się jaką formę prowadzenia działalności wybrać. Część decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą, inni na spółkę. Jedną z ciekawszych opcji jest mała spółka z o.o. Wbrew obawom wielu przedsiębiorców, zarówno założenie, jak i prowadzenie działalności tego rodzaju nie jest skomplikowane. Co warto wiedzieć o małej sp. z o.o. i jakie są jej zalety? Wyjaśniamy.
Mała spółki z o.o. – najważniejsze informacje
Za małą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością uznaje się firmę, której przychody za rok poprzedni nie przekroczyły 9.031.000 zł. W takiej sytuacji mogą one stosować 9% skalę podatkową. Założenie tego typu działalności wymaga wpłaty kapitału zakładowego. Wiele osób błędnie obawia się, że będzie to wysoka kwota. Warto wiedzieć, że może ona wynieść 5 tysięcy złotych, ale też i 50 tysięcy złotych. Co więcej, środki te nie muszą być „zamrożone” na koncie. Celem ich wpłaty jest zapewnienie środków na rozwój działalności – można je zostawić na „czarną” godzinę lub wydać kolejnego dnia po wpłacie.
Wiele osób wyraża obawy, że prowadzenie sp. z o.o. jest skomplikowane. To nieprawda. Owszem, istnieją pewne różnice w stosunku do jednoosobowej firmy czy spółki cywilnej, ale nie oznacza to znacznego zwiększenia koniecznych do wypełnienia formalności – wyjaśnia ekspert z BDP TAXER – DR MARIAN MADEJA Sp. z o.o.
Choć przedsiębiorca musi przejść na pełną księgowość, a w pewnych sytuacjach płacić podwójny podatek, prowadzenie spółki ma jednak swoje zalety. Najważniejszą z nich jest – jak sama nazwa spółki wskazuje – ograniczona odpowiedzialność właścicieli. Dzięki temu ryzyko odpowiadania własnym majątkiem za długi jest zerowe.
Kolejnym plusem jest oszczędność w zakresie kosztów prowadzenia działalności. Właściciel nie musi płacić składek ZUS, a przy tym ma większe możliwości optymalizacji podatkowej i uiszcza podatek w wysokości 9%. Zyskuje również dodatkowe szanse w zakresie możliwości kredytowych. Chcąc zaciągnąć pożyczkę czy kupić maszyny bądź sprzęt na kredyt firmowy, spółka z o.o. może liczyć na pozytywną decyzję banku. Nie bierze one bowiem pod uwagę prywatnej zdolności kredytowej właściciela.
Jak założyć mają spółkę z o.o.?
Zawarcie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga zawarcia umowy. Chcąc zyskać pewność, że jej treść jest prawidłowo sporządzona – warto skorzystać z pomocy radcy prawnego, najlepiej specjalizującego się w prawie gospodarczym bądź handlowym. Niektóre biura rachunkowe oferują obsługę całego procesu tworzenia i rejestracji spółki, a później kompleksową obsługę księgową i rozliczeniową.
Mając obawy, czy mała sp. z o.o. jest właściwym rozwiązaniem, warto skonsultować się z innymi przedsiębiorcami. Mogą oni przedstawić swoje doświadczenie i spostrzeżenia, ale też wskazać obszary, na które szczególnie należy zwrócić uwagę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Bilans-Plus Kancelaria doradztwa podatkowego
Doradztwo podatkowe woj. zachodniopomorskie71-047 Szczecin, Hrubieszowska 48
-
Izabela Cukier Biuro Finansowo-Księgowe
Doradztwo finansowe woj. mazowieckie03-996 Warszawa, Samolotowa 2 lok. A
-
Praca - Agencja Pracy - Work Place
Praca tymczasowa - agencje woj. wielkopolskie64-200 Wolsztyn, 5 Stycznia 22
-
Agencja Pracy- Vch Group Volodymyr Chaban
Praca tymczasowa - agencje woj. mazowieckie00-715 Warszawa, Czerniakowska 71 lok. 304