Zanieczyszczenia płynów eksploatacyjnych - co warto wiedzieć?

Każdy pojazd – niezależnie od jego rodzaju – wykorzystuje płyny eksploatacyjne. Podobnie jak w przypadku standardowej kontroli stanu samochodu, tak samo tutaj konieczne jest regularne sprawdzanie ich zużycia lub zanieczyszczenia. W razie wysokiego zużycia bardzo ważna jest ich wymiana na nowe. Co jaki czas warto kontrolować stan płynów i co należy wiedzieć na temat ich zanieczyszczenia? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
Płyny eksploatacyjne – czyli co?
W każdym samochodzie znajdują się tak zwane płyny eksploatacyjne pełniące ważną rolę dla jego prawidłowego działania. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:
- olej silnikowy – odpowiedzialny za prawidłową pracę silnika i chroniący go przed zatarciami związanymi z przegrzaniem się części metalowych,
- płyn hamulcowy – decydujący o bezpieczeństwie poprzez zapewnienie możliwości hamowania pojazdu,
- płyn chłodniczy – odpowiedzialny za studzenie chłodnicy podczas jazdy,
- olej skrzyni biegów – umożliwiający jej prawidłową pracę,
- płyn do spryskiwaczy – dzięki któremu możliwe jest utrzymanie przednich i tylnych szyb w czystości, co przekłada się także na widoczność, a tym samym bezpośrednio bezpieczeństwo na drodze.
Specjalista z firmy PROTON Piotrowski, Marcinkowski Sp. J. wyjaśnia, że niektóre płyny eksploatacyjne stosowane w pojazdach wykorzystywaną są tylko raz. Tak dzieje się, chociażby w przypadku płynów do spryskiwaczy. W ich przypadku należy pamiętać o tym, aby inny płyn stosować latem, inny zimą. Dla porównania olej silnikowy powinien być regularnie wymieniany - w zależności od zużycia nawet co roku, a olej skrzyni biegów raz zaaplikowany zazwyczaj wystarcza na kilka lub kilkanaście lat użytkowania pojazdu – dodaje.
Co może być zanieczyszczeniem płynów eksploatacyjnych?
Pierwszym, podstawowym zagrożeniem dla płynów eksploatacyjnych jest powietrze – zwłaszcza to w dużych miastach. Znajduje się w nim wiele szkodliwych substancji, które mogą przedostać się chociażby do oleju silnikowego, a tym samym i silnika. Nie oznacza to jednak, że powietrze w mniejszych miejscowościach nie stanowi zagrożenia. Tam z kolei ze względu na nieutwardzoną powierzchnię do mechanizmu pojazdu mogą dostać się różnego rodzaju pyły, które także będą wpływały na jego pracę.
Zanieczyszczenia mogą pochodzić także z otoczenia naturalnego. Jesienią mogą być to pokruszone liście, które wraz ze wspomnianym już wcześniej powietrzem mogą dostawać się do wnętrza instalacji samochodowych.
Tylko regularna kontrola – przynajmniej raz w roku – u mechanika pomoże określić, czy konieczna jest wymiana płynów eksploatacyjnych na nowe. Nie należy lekceważyć tego zalecenia, ponieważ dzięki niemu można uniknąć wielu groźnych awarii, które mogłyby skończyć się bardzo dużymi wydatkami. Można także zainwestować w wysokiej klasy filtry samochodowe, które chronią pojazd przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza. Nie warto w tym przypadku oszczędzać i lepiej postawić na sprawdzoną firmę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Bilans-Plus Kancelaria doradztwa podatkowego
Doradztwo podatkowe woj. zachodniopomorskie71-047 Szczecin, Hrubieszowska 48
-
Plus Biuro rachunkowo-księgowe Wioletta Wojciech
Doradztwo podatkowe woj. śląskie40-231 Katowice, Bohaterów Monte Cassino 20 lok. 1
-
Kancelaria Prawno - Podatkowa Doradca Podatkowy i Radca Prawny Maciej Mazański
Doradztwo podatkowe woj. mazowieckie00-545 Warszawa, Marszałkowska 68/70 lok. 26
-
Praca - Agencja Pracy - Work Place
Praca tymczasowa - agencje woj. wielkopolskie64-200 Wolsztyn, 5 Stycznia 22