Materiał Partnera

Zasadność stosowania żyta hybrydowego

Zasadność stosowania żyta hybrydowego
Żyto jest niezwykle cenione wśród rolników ze względu na swoją jakość handlową, ale przede wszystkim z uwagi na łatwość uprawy. Zboże to charakteryzuje się bowiem niskimi wymaganiami glebowymi, dzięki czemu można je uprawiać niemal w każdym gospodarstwie. Okazuje się, że jeszcze więcej korzyści może przynieść stosowanie odmian mieszańcowych – żyta hybrydowego. Czym się ono charakteryzuje i dlaczego zyskuje na popularności?

Właściwości żyta hybrydowego

Sekret niezwykłych właściwości żyta hybrydowego tkwi w jego genezie polegającej na krzyżowaniu specjalnie wyselekcjonowanych linii, co skutkuje heterozją. Zjawisko to przejawia się poprawą fizjologii tak hodowanych roślin i wpływa na wybujałość mieszańców. Co to oznacza w praktyce? Do właściwości żyta hybrydowego należy:
  • Wysoka wartość parametru MTZ – czyli wysoka masa tysiąca ziaren;
  • Wysoki stopień produktywności kłosa – zwiększona liczba ziaren w danym kłosie;
  • Intensywne krzewienie – lepiej rozbudowany oraz mocniejszy system korzeniowy sprawia, że roślina jest lepiej odżywiona i dobrze przyswaja wodę, azot i inne składniki z gleby.
W rezultacie żyto hybrydowe posiada wysoki potencjał plonowania przy stosunkowo niskim wykorzystaniu materiału siewnego, co odróżnia go od tradycyjnego żyta. Jest więc dobrą alternatywą dla odmian populacyjnych na glebach lekkich oraz średnich.

Kiedy i dlaczego warto stosować żyto hybrydowe?

Duża masa tysiąca ziaren, wysoka produktywność kłosa i lepsze krzewienie, a w efekcie wyższe plonowanie niż w przypadku odmian tradycyjnych sprawia, że żyto hybrydowe zyskuje na popularności i sięga po nie coraz więcej rolników. Dlaczego warto zdecydować się na uprawę żyta hybrydowego i co warto na ten temat wiedzieć? Unikalne właściwości żyta hybrydowego sprawiają, że plony mogą być nawet o 20% wyższe niż w przypadku zbiorów odmian populacyjnych. Uprawa żyta hybrydowego jest przy tym stosunkowo łatwa ze względu na niskie wymagania tych odmian. Wyróżnia je bowiem odporność na różnego rodzaju stresy związane np. z wysokim nawożeniem azotowym czy brakiem wody. Żyto hybrydowe jest odporne na wyleganie, sporysz i różnego rodzaju choroby. Warto jednak pamiętać, że pomimo tak niskich wymagań, żyto hybrydowe wymaga odpowiedniej pielęgnacji, w tym nawożenia, regulacji wzrostu, stosowania herbicydów i preparatów przeciwko grzybom. Musi być również dobrze wyselekcjonowane i pochodzące ze sprawdzonego źródła. Sprzedażą tego rodzaju odmian zajmują się renomowane firmy, takie jak Agronas – przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją nasion paszowych. Umiejętna uprawa odpowiednio dobranego żyta hybrydowego to szansa na większe plony o wysokiej jakości handlowej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy