Materiał Partnera

Zasady konserwacji okien z drewna

Zasady konserwacji okien z drewna
Okna drewniane to coraz chętniej wybierane rozwiązanie do domów oraz mieszkań. Są one trwałe, estetyczne oraz wywierają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Aby okna drewniane posłużyły nam jak najdłużej i cieszyły oczy swoim atrakcyjnym wyglądem, powinny być właściwie konserwowane. O czym powinien pamiętać każdy posiadacz tego typu okien?

Regularna ocena stanu okien

W świadomości wielu osób utarło się błędne przekonanie, że konserwacja drewnianych przedmiotów jest skomplikowana i czasochłonna. Nie jest to jednak, na szczęście, prawda –  konserwacja ram okiennych z drewna nie wymaga bowiem ani specjalistycznej wiedzy, ani zakupu kosztownych preparatów. Wystarczy bowiem pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by móc latami cieszyć się atrakcyjnym wyglądem swoich okien. Warto także wiedzieć, że dobrej jakości okna z drewna – takie jak na przykład okna firmy Urzędowski – mają już w chwili montażu specjalną powłokę lakierniczą , która chroni powierzchnię ram przed uszkodzeniami oraz negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Taka powłoka wystarczy na co najmniej kilka lat, zatem po zamontowaniu możemy przez długi czas po prostu się nimi cieszyć; po pewnym czasie należy ją oczywiście odnowić. Warto więc regularnie, co najmniej dwa razy w roku, sprawdzać stan swoich ram okiennych. Zaleca się, by robić to przed okresem letnim i zimowym.

Czyszczenie i konserwacja okien drewnianych

Zaleca się także, by czyszczenie okien z drewna przeprowadzać dwa lub trzy razy w roku, w zależności od naszego czasu oraz możliwości. Do czyszczenia drewnianych ram okiennych nie musimy kupować specjalistycznych preparatów – w większości przypadków do ich dokładnego oczyszczenia wystarczy bowiem najzwyklejszy płyn do mycia naczyń. Jeśli natomiast nasze okna są silnie zabrudzone i zwykły detergent nie radzi sobie z ich oczyszczeniem, wtedy dopiero wybierzmy preparaty przeznaczone do drewna. Warto jednak wiedzieć, że muszą być to środki delikatne – do drewna nie powinno się używać silnych rozpuszczalników ani środków alkalicznych, które mogą zniszczyć lub odbarwić czyszczoną powierzchnię. Okna drewniane czyścimy za pomocą delikatnej gąbki lub ściereczki bez powierzchni ściernej. Następnie przecieramy je czystą ściereczką, by usunąć z nich resztki detergentu. Po umyciu i wyschnięciu ram, warto także potraktować je specjalnym mleczkiem do powierzchni drewnianych. Jeśli natomiast zauważymy, że na powierzchni ram pojawiły się już drobne uszkodzenia, należy szybko poddać je naprawie. W tym celu warto zwrócić się do specjalisty, który dobierze odpowiedni produkt oraz sposób naprawy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy