Materiał Partnera

Zastosowania i możliwości monitoringu wizyjnego

Zastosowania i możliwości monitoringu wizyjnego

Monitoring wizyjny jest popularnym systemem zabezpieczeń, który występuje niemal w każdym obiekcie użyteczności publicznej. Pomaga stale kontrolować zdarzenia, które mają miejsce w danym budynku. Takie rozwiązanie to znaczna poprawa skuteczności całego systemu ochrony danego kompleksu. Pozwala na pełną ochronę mienia i wykrycie sprawcy w przypadku kradzieży lub aktów wandalizmu. Jakie są zalety monitoringu wizyjnego?

Monitoring wizyjny – zalety

Odpowiednio działający monitoring wymaga aktywnej obecności pracowników ochrony. Kamery przekazują obraz na żywo, a zadaniem wyszkolonych ochroniarzach jest śledzenie przebiegu zdarzeń i podejmowanie odpowiednich kroków w sytuacji zagrożeń, np. jeśli w danym obiekcie pojawią się osoby niepożądane. Monitoring pomaga także powiadomić służby, jeśli na terenie obiektu dojdzie do zaprószenia ognia. Kamery wizyjne są więc obowiązkowym elementem każdego systemu ochrony obiektów użyteczności publicznej. Największą zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim nieustanna ochrona, którą dopełnia dodatkowo całodobowa obserwacja. Warto dodać, że może przebiegać w sposób zdalny, a więc wtedy obecność ochroniarzy nie będzie wymagana.

Taki system ochrony jest także o wiele bardziej skuteczny, niż dźwiękowe systemy alarmowe, które nie tylko nie rejestrują obrazu, ale także nie są żadną przeszkodą dla profesjonalnych włamywaczy, którzy potrafią je wyłączyć. Monitoring wizyjny z uwagi na dużą ilość kamer stanowi również narzędzie, które mobilizuje obserwowane osoby do poprawnego zachowania. Taka obserwacja stosowana jest w celu zapobiegania wszelkiego rodzaju wykroczeniom i włamaniom, zarówno w obiektach zamkniętych, jak i na obszarach otwartych – osiedla oraz parki. W Polsce systemy wizyjne są chętnie stosowane przez policję i służby mundurowe obserwujące przestrzenie i obiekty publiczne.

Kiedy można używać monitoringu wizyjnego?

Warto pamiętać, że nie wszystkie sytuacje dopuszczają możliwość korzystania z zabezpieczenia, jakim są kamery wizyjne. Monitoring instalowany w miejscach pracy musi przestrzegać zasad RODO zawartych w Kodeksie Pracy. Właśnie, dlatego, warto wybierać jedynie sprawdzone firmy, takie jak agencja ochrony Best-Security, które zapewniają bezpieczeństwo i doświadczenie w trakcie montażu kamer wizyjnych. Kamery nie mogą być montowane np. w łazienkach, toaletach, szatniach, pomieszczeniach sanitarnych i stołówkach. Jeśli monitoring jest niezbędny do zapewniania bezpieczeństwa osób, nie może być stosowany w sytuacjach, w których będzie naruszać godność i dobra pracowników.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy