Zintegrowane systemy płatności w sklepach internetowych
Wygoda i niskie ceny to główne czynniki wpływające na zainteresowanie klientów zakupami w sieci. Nowoczesne sklepy internetowe są przyjazne użytkownikom, pozwalają w kilka chwil odnaleźć interesujący produkt, złożyć zamówienie i dokonać płatności. Ten ostatni etap, czyli dokonywanie opłaty za zamówione towary, budzi największą nieufność klientów. Dlatego właściciel sklepu musi dołożyć wszelkich starań, by płatności były jednocześnie wygodne i bezpieczne.
Transakcje bezgotówkowe mają coraz większy udział w handlu, nie tylko e-commerce. Możliwość płacenia kartą lub aplikacją w telefonie uwalnia klientów od konieczności noszenia przy sobie pieniędzy i przyspiesza zakupy. Również klienci sklepów internetowych bardzo chętnie wybierają płatności elektroniczne, znacznie wygodniejsze niż przelewy w placówce bankowej czy na poczcie.
Zalety zintegrowanych systemów płatności internetowych
W tradycyjnej sprzedaży wysyłkowej bardzo dużym problemem sprzedawców okazywało się uzyskanie zapłaty za wysłany towar. Klienci, którzy za zamówione produkty mieli płacić przy odbiorze, często rezygnowali z odbioru wysłanych im paczek. Dla sprzedawcy takie sytuacje wiązały się z kosztami przesyłek, które dwukrotnie pokonywały drogę między sklepem a niezdecydowanym klientem. Systemy płatności internetowych udostępniane klientom w platformach sprzedażowych są więc rozwiązaniem korzystnym dla sprzedawców. Zamówienia składane na stronie zwykle są opłacane w ciągu kilku minut. Co ważne, płatności dokonywane za pośrednictwem serwisu transakcyjnego są automatycznie księgowane w systemie sklepu, dzięki czemu sprzedawca natychmiast otrzymuje sygnał do przygotowania wysyłki.
Ekspresowe księgowanie wpłat jest korzystne również dla klienta, przyspiesza bowiem realizację zamówienia, a więc otrzymanie zakupionego towaru. Nie bez znaczenia jest też wygoda — automatyczny system płatności zwalnia klienta z obowiązku przepisywania danych sprzedawcy i kwoty do zapłaty w odrębnym formularzu, czy to w serwisie bankowym, czy też w fizycznej placówce (co jednak dziś zdarza się bardzo rzadko).
Zintegrowany system płatności a płatność przy odbiorze
Jak powiedzieliśmy już we wstępie, nie wszyscy klienci ufają płatnościom internetowym. Dlatego właściciele sklepów online wciąż powinni udostępniać im możliwość płacenia w sposób tradycyjny, np. przy odbiorze zamówionych towarów. Istotne jest przy tym, by klient zdawał sobie sprawę z możliwości wyboru sposobu płatności, a rozmaitość udostępnianych opcji nie wprowadzała chaosu w obszarze administrowania sklepem. Jak się okazuje, realizacja wszystkich tych postulatów jest możliwa. Przekonajmy się na przykładzie.
Sklepy działające w oparciu o platformę CStore umożliwiają obsługę płatności za pośrednictwem różnych kanałów. Pierwszy z nich to omówione wyżej płatności internetowe, np. Visa, MasterCard, Maestro, PBL i Blik. Drugą opcją jest płatność przelewem na konto bankowe. Trzecim sposobem regulowania należności jest płatność za pobraniem przy odbiorze towaru. Jak widać, klient ma pełną dowolność wyboru. Ważne jest przy tym, że decydując się na preferowany sposób uiszczenia opłaty w zintegrowanym systemie płatności, klient natychmiast wysyła sygnał do platformy administracyjnej systemu. Nawet jeśli jest to płatność za pobraniem, zbędny jest jakikolwiek dodatkowy kontakt, a sprzedawca może od razu przystąpić do przygotowania wysyłki.
Podsumowując, zintegrowany system płatności dla sklepu internetowego to rozwiązanie ze wszech miar korzystne dla obu stron transakcji. Oczywiście, decydując się na jego wdrożenie, właściciel sklepu musi podjąć bardzo ważną decyzję, a mianowicie wybrać godnego zaufania dostawcę usług. Warto więc rozglądać się za doświadczoną firmą informatyczną, która może pochwalić się bogatym portfolio podobnych realizacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana