Bez kategorii
26 czerwca 2019

Certyfikat kwalifikacji zawodowych dla przewoźnika – jak go zdobyć?

Do tego, aby w sposób zgodny z prawem móc przewozić materiały, produkty lub ludzi potrzebne są oczywiście stosowne dokumenty. Najważniejszym z nich jest świadectwo kwalifikacji zawodowej, którego datę uzyskania, nanosi się nawet na dokumencie prawa jazdy. W jaki sposób je zdobyć i czego konkretnie wymaga się od osoby pracującej w transporcie drogowym na stanowisku kierowcy?

Uzyskanie kwalifikacji zawodowej – szkolenie okresowe, czy kwalifikacja wstępna?

Certyfikat kwalifikacji zawodowej zasadniczo można uzyskać na dwa sposoby. Albo uczęszczając na okresowe szkolenie, albo skorzystać z oferty kwalifikacji wstępnej. Pojawia się zatem zasadnicze pytanie, co wybrać. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż wybór nie jest uzależniony tylko i wyłącznie od tego, które z rozwiązań jest dla osoby zainteresowanej najwygodniejsze. O wyborze konkretnej opcji decyduje przede wszystkim data pierwszego uzyskania prawa jazdy kat. C lub kat. D. Ze szkolenia okresowego skorzystać mogą wszyscy ci, którzy uzyskali kat. D przed 10 września 2008 roku, a kat. C przed 10 września 2009 r. Kurs kwalifikacyjny przewidziany jest dla osób, które prawo jazdy kat. D uzyskały po 10 września 2009 roku, a kategorię C po 10 września 2009 roku. Jednakże bez względu na to, czy chodzi o szkolenie okresowe, czy wstępną kwalifikację, w zakresie przeprowadzenia szkolenia najlepiej zaufać najbardziej renomowanym na rynku ośrodkom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma ABC szkolenia, która przez szereg lat zdążyła wyrobić sobie opinię jednej z najrzetelniejszych w skali całego kraju. Jakie wymagania stawia się osobom, ubiegającym się o zatrudnienie na stanowisku kierowcy?

Stanowisko kierowcy – jakie wymagania?

Oczywiste wyda się to, że kierowca musi posiadać prawo jazdy konkretnej kategorii, choć nie można byłoby o tym nie wspomnieć. Ponadto wszyscy zainteresowani muszą dostarczyć szereg innych dokumentów. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim o orzeczeniu lekarskim, które zaświadcza o braku przeciwwskazań natury zdrowotnej. Niezwykle istotne jest również orzeczenie o przejściu badań psychologicznych, podczas których sprawdza się reakcje przyszłego kierowcy na sytuacje dynamiczne oraz te monotonne, które mogą zdarzyć się podczas podróży autostradą po Europie. Kierowca musi mieć również aktualny certyfikat kwalifikacji zawodowej. Nie ulega żadnej wątpliwości, iż praca kierowcy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością oraz koniecznością ciągłego skupienia. Nie bez kozery nazywany jest przez specjalistów najtrudniejszym zawodem świata. Wszystkie niezbędne dokumenty, których wymaga się od kierowców, mają przede wszystkim jeden cel. Zminimalizowanie ryzyka wypadku samochodowego lub innego równie przykrego zdarzenia drogowego.