Bez kategorii
14 stycznia 2019

Charakterystyka popularnych rodzajów wag samochodowych

Wśród wag o charakterze przemysłowym osobną grupę stanowią wagi samochodowe. Przeznaczone są one do ważenia pojazdów i swoje główne zastosowanie znajdują w transporcie. Dokładne pomiary dotyczące ładunku są tu ważne ze względu między innymi na kary za przeładunek samochodu. Wyróżnić możemy cztery popularne rodzaje wag samochodowych, do których należą wagi betonowe, stalowe, osiowe i przenośne.

Wagi betonowe

Sprzedażą oraz serwisem różnego rodzaju wag, wykorzystywanych również w transporcie, jest Torfbud.

Wagi betonowe są jednym z rodzajów wag samochodowych. Wykonane są z żelbetonu i dzięki temu nie ulegają korozji, a trwałość konstrukcji wydłuża czas ich użytkowania. Nie wymagają konserwacji, a warunki atmosferyczne nie wpływają na ich parametry.

Wagi betonowe mogą być montowane zarówno w wersji wyniesionej, jak i zagłębionej.

Wagi stalowe

Ten rodzaj pozwala nam stworzyć solidną konstrukcję, jednocześnie nie wydając majątku na jej budowę. Konstrukcje stalowe są niezwykle wytrzymałe – wykonane właściwie nawet po latach zachowają oryginalną strukturę bez wygięć i odkształceń. Dzięki możliwości wymiany miernika w niektórych modelach możliwe jest optymalne dopasowanie wagi stalowej do indywidualnych potrzeb.

Wagi stalowe wykorzystywane są do ważenia małych samochodów i opału, ale dostępne są również w standardowych rozmiarach długości 18 metrów i ciężarze do 60 ton.

Wagi osiowe

Przeznaczone są do ważenia osi samochodu lub przy wykorzystaniu czterech platform również całego pojazdu. Do wyboru mamy wagi osiowe przenośne oraz stacjonarne. Natomiast zastosowanie dynamicznej zasady działania pozwala na ważenie samochodu w ruchu obok metody statycznej, w której ważony jest pojazd stojący.

Zastosowanie wag osiowych pozwoli z łatwością uniknąć kar za przeładunek samochodu. Ich dodatkową zaletą będą małe wymiary oraz niskie koszty ich zabudowy.

Dobra zabudowa wpływa na dokładność wagi. Przy jej odpowiednim wykonaniu dokładność wagi osiowej to ok 1% w przypadku wagi dynamicznej oraz 0,03% w przypadku wagi statycznej.

Wagi przenośne

To jedyne wagi wśród przeznaczonych do pojazdów, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Konstrukcja wag przenośnych wymaga jedynie utwardzonego podłoża – betonu lub asfaltu. Na wagę składają się konstrukcja wagowa oraz przenośne fundamenty stalowe.

Dzięki tak innowacyjnemu rozwiązaniu montaż i demontaż wagi jest niezwykle szybki – możliwy do wykonania w jeden dzień. Nie jest bowiem konieczna ingerencja w strukturę podłoża, a same elementy są stosunkowo lekkie.