Bez kategorii
18 października 2019

Domowa biblioteka na zamówienie – jak zaprojektować?

Biblioteka na wymiar to świetny pomysł dla fanów książek – szczególnie tych, którzy nie mają w domu zbyt wiele miejsca. Można dopasować ją do wnęki w sypialni, salonie czy gabinecie, by przechowywać je w dopasowany do stylistyki pomieszczenia sposób. Zapełniona książkami biblioteczka będzie wspaniałą ozdobą domu. Projektując ją na wymiar warto przemyśleć kilka parametrów, aby była także w pełni funkcjonalna!

Domowa biblioteka na wymiar

Domowa biblioteka na wymiar to marzenie, które pomoże spełnić fachowy zakład stolarski. Takie rozwiązanie daje możliwość stworzenia regałów na książki aż pod sufit w najmniejszych nawet mieszkaniach.

Może być ona elementem salonu czy sypialni albo korytarza. Warto wstawić ją we wnękę lub zabudować nią część ściany. Dobrze zaprojektowania biblioteka na wymiar zajmie tylko tyle miejsca, ile potrzebują książki i inne przedmioty – nie będzie przytłaczać ani zabierać przestrzeni, która często jest na wagę złota.

Z pomysłem na domową bibliotekę warto wybrać się do producentów mebli na wymiar, takich jak firma Meble Grabinski Tomasza Grabinskiego z województwa opolskiego. Fachowcy podpowiedzą, jak zmodyfikować projekt, aby wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje pokój.

Materiał i wygląd

Biblioteka na wymiar powinna wizualnie pasować do pomieszczenia. To, co będzie widoczne, powinno być kolorystyką dopasowane do reszty mebli i całej aranżacji. Trzeba też rozważyć, z czego wykonana będzie biblioteka na wymiar. Czy będzie to trwałe, lecz droższe drewno, czy przyjmująca mniejsze obciążenia, ale tańsza płyta MDF? Warto mieć świadomość, że przeciętna książka z miękką oprawą waży nawet pół kilograma. Jeśli na półce zmieści się ich dziesięć, obciążenie, które przyjmuje drewno, jest dość duże.

Ilość półek

Ilość półek będzie zależała od wysokości i szerokości mebla. Ich wymiary powinny być dostosowane do wielkości posiadanych książek. Niektóre z nich są formatu kieszonkowego, duże albumy i encyklopedie potrafią być z kolei dwa razy większe, niż przeciętna.

Warto pomyśleć też o szafkach w dolnych rzędach, w których będzie można przechowywać albumy na zdjęcia, książki na sprzedaż lub pozycje dla najmłodszych.

Nie tylko książki

Pod uwagę trzeba wziąć także, co będzie znajdowało się w domowej bibliotece. Czy będą to tylko książki, czy też inne bibeloty? Może będzie na niej miejsce na zdjęcia bliskich?

Jeśli domowa biblioteka będzie elementem salonu, można pomyśleć o miejscu na telewizor – zarówno ten stojący, jak i wiszący. Wystarczy odpowiednio zaplanować przestrzeń, aby zrobić imponującą zabudowę pod sufit z przestrzenią na płaski ekran.

Wielofunkcyjny mebel

Elementem domowej biblioteki na wymiar może być także biurko. Wystarczy przy jednej z niższych półek stworzyć składany blat, który nie zajmie wiele miejsca, by w łatwy sposób zamienić mebel do przechowywania książek na miejsce do pracy. Przy projektowaniu mebli na wymiar jedynym ogranicznikiem jest wyobraźnia!