Bez kategorii
2 stycznia 2018

Elementy gumowe w przemyśle

Wykonane z elastycznej, ale i sztywnej gumy komponenty otaczają nas w życiu codziennym. Ich powszechność wynika ze świetnych właściwości tego elastomeru, nie dziwi więc jego obecność w wielu podzespołach maszyn pracujących w przemyśle. Jakie konkretnie elementy gumowe są najbardziej popularne i jakie jest ich zastosowanie? Czy są one wystarczająco trwałe?

Szerokie zastosowanie

Choć guma, czyli rodzaj polimerowego tworzywa sztucznego, nie jest odporna na bardzo wysokie temperatury, to jej właściwości są jednak pożądane w wielu gałęziach przemysłu. Jest to główny składnik chociażby sprzęgieł wykorzystywanych w pompach czy wentylatorach. Tego typu produkty często wykonane są z połączenia gumy z metalem, co stanowi o wytrzymałości sprzęgła i jego bardzo dobrych właściwościach. Oprócz sprzęgła pompy posiadają też m.in. panewki z elastomeru, których stan należy kontrolować i w razie ubytków gumy lub innych uszkodzeń dokonywać stosownych napraw lub wymian. Kolejnym urządzeniem posiadającym gumowe komponenty jest odkraplacz. Służy on do wyłapywania kropel cieczy ze strumienia gazu, usuwania mgieł i aerozoli. Krople często zmieniają kierunek w odkraplaczu i pod wpływem takiego działania gromadzą się w pofałdowaniach. Po osiągnięciu odpowiedniej masy spływają do specjalnego kolektora. W jego budowie stosuje się kołki gumowe w charakterze zaślepek. Tego typu elementy gumowe produkuje renomowana firma Metal-Gum SM sp. z o.o., prężnie działająca w branży już od wielu lat. Nie są to jednak jedyne produkty, które swoje zastosowanie odnalazły w przemyśle.

Udane połączenie

Okazuje się, że elementy w maszynach często wykonane są nie tylko z samej gumy, ale i jej połączenia chociażby ze stalą. Tego typu komponenty zyskały zastosowanie np. w budowie kontenerów, gdzie często się ich używa. Występują też w osadnikach poziomych – to urządzenia, które biorą udział w procesie spowolnienia przepływu i zmagazynowania osadów. Poprzez sedymentację, czyli specyficzne opadanie, zawiesina ogólna i zanieczyszczenia stałe zatrzymywane są w osadniku. Do zgarniania osadu korzysta się ze specjalnych pasów zębatych stalowo-gumowych. To kolejne zastosowanie tego ciekawego połączenia, dzięki któremu urządzenie może pracować odpowiednio efektywnie. Okazuje się zatem, że elementy gumowe występujące w przemyśle mają rozmaite zastosowanie i można ten rodzaj elastomeru łączyć np. ze stalą, w celu uzyskiwania komponentów wysokiej jakości. Warto zaufać sprawdzonym producentom, których wyroby zapewniają długoletnią trwałość. Jedynie najlepsze, doświadczone firmy są w stanie zagwarantować tego typu produkty.