Hotelowy parking Bez kategorii
5 grudnia 2020

Hotel z parkingiem. Świetna opcja dla zmotoryzowanych

Hotel z parkingiem gwarantuje wygodę, dlatego dostępność miejsc postojowych jest jednym z decydujących czynników przy wyborze miejsca na nocleg. Mając do dyspozycji parking tuż przy hotelu, unikniemy dodatkowej pracy logistycznej przy planowaniu wyjazdu. Nie musimy się martwić o to, gdzie zostawimy nasze auto albo czy damy sobie radę z transportem większej ilości bagażu.

Czego oczekiwać od hotelowego parkingu?

Im wyższy standard hotelu, tym bardziej rozbudowana oferta związana z postojem pojazdów. W cztero- i pięciogwiazdkowych hotelach będziemy mieć do dyspozycji parking strzeżony. Są to obiekty, które oferują także coś więcej niż parkowanie pod chmurką, bo mają dla gości podziemne parkingi czy garaże. Podobnie może być w przypadku trzygwiazdkowego hotelu – chyba że znajduje się w ścisłej zabudowie miejskiej. Standardem w przypadku hotelu z parkingiem są przede wszystkim takie cechy, jak:

  • oświetlenie – szukanie drogi do hotelu po omacku jest nie tylko niewygodne, ale może być też niebezpieczne;
  • ogrodzenie – nawet jeśli nie mamy do czynienia z parkingiem strzeżonym, pozostawienie samochodu na ogrodzonym placu, wpływa na wzrost poziomu bezpieczeństwa;
  • monitoring – kolejny czynnik wpływający na bezpieczeństwo zaparkowanych samochodów;
  • utwardzona nawierzchnia – nieutwardzony plac w razie niepogody oznacza przymusową wizytę w myjni samochodowej i dodatkowe zajęcie w postaci czyszczenia zabłoconych butów. Jeśli przebywamy w podróży służbowej i mamy napięty terminarz spotkań, liczy się każda minuta. Wbrew pozorom stan nawierzchni parkingowej może zaważyć na powodzeniu rozmowy biznesowej, na którą ani nie wypada przyjść przecież w brudnym obuwiu, ani się spóźnić;
  • miejsca dla autokarów – to ważny element planowania podróży w przypadku wycieczek czy firmowych wyjazdów integracyjnych. O parking dla autokarów czy busów mogą pytać także osoby, które rozważają zorganizowanie w hotelu rodzinnej uroczystości: wesela, komunii czy chrzcin.

Hotelowy parking a dodatkowe koszty

Polska dobrze wypada na tle innych krajów pod względem liczby obiektów hotelowych zapewniających postój samochodu bez opłat. Z badań przeprowadzonych przez HRS wynika, że ponad 60% polskich hotelów gwarantuje bezpłatne korzystanie z parkingów. Wyprzedzają nas jedynie takie kraje jak Turcja, Niemcy i Austria. Naliczanie opłat za korzystanie z parkingu jest natomiast zdecydowanie częstszą praktyką w Hiszpanii czy Francji.

Działając świadomie w branży hotelarskiej, zdajemy sobie sprawę, co może zachęcić gości do powtórnej wizyty. Oczywiście składa się na to wiele zalet pobytu, ale z pewnością bezpłatny parking jest jedną z nich. Dodatkowe udogodnienia zawsze będą mile widziane przez gości, wiążą się z poczuciem komfortu i zadowolenia – wyjaśnia pracownik obsługi Hotelu Sleep we Wrocławiu.

Z dodatkowymi kosztami trzeba się liczyć zwłaszcza w przypadku hotelów miejskich. Są obiekty, które zainwestowały w system kontroli korzystania z parkingu oraz monitoring. W niektórych miejscach wjazd jest możliwy za pomocą identyfikacji numerów rejestracyjnych, a inne wyposażone są w bramki i biletomaty. W takich przypadkach możemy się spodziewać, że korzystanie z hotelowego parkingu będzie się wiązało z dodatkowym wydatkiem. Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki w postaci nieprzewidzianych kosztów, warto zapytać o opłaty za postój od razu przy rezerwacji noclegu.

Kiedy wybieramy się w podróż samochodem, oczywistym wyborem będzie dla nas rezerwacja hotelu z parkingiem. Wybierajmy jednak rozważnie i zawsze upewnijmy się, jakie zasady postoju samochodu obowiązują w wybranym przez nas obiekcie.