Obsługa prawnicza firmy Bez kategorii
1 lipca 2021

Jak wygląda obsługa prawna firm w praktyce?

Obsługa prawna firm zdejmuje  wielki ciężar z barków przedsiębiorców. Często muszą oni konstruować umowy, prowadzić negocjacje, a czasem nawet wchodzić na drogę sądową. Przed nimi jest więc wiele sytuacji, w których wiedza prawnicza okazuje się niezbędna. Właściciel firmy nie ma jednak obowiązku, a zazwyczaj też czasu, żeby zapoznawać się ze wszystkimi ważnymi dla danej sprawy przepisami. Jak wtedy pomaga mu współpraca z kancelarią prawną?

Obsługa prawna firm – co oznacza w praktyce?

Kancelarie prawne świadczą szeroki zakres usług, pomagających firmom funkcjonować zgodnie z prawem. Wśród nich znajdują się:

  • obsługa korporacyjna obejmująca m.in. asystę przy zmianie umowy spółki, podwyższeniu kapitału zakładowego, zmianie wspólnika itp.
  • Doradztwo i pomoc w konstruowaniu umów z pracownikami i kontrahentami,
  • Prowadzenie windykacji wierzytelności.
  • Przedstawicielstwo w sporach sądowych.

W praktyce oznacza to, że kiedy trzeba sprawdzić, czy umowa zaproponowana przez ewentualnych partnerów biznesowych jest korzystna i prawidłowo skonstruowana, wystarczy wysłać ją prawnikowi. Można mu powierzyć także przygotowywanie schematów umów dla firmy, doradztwo przy negocjacjach, obsługę wierzytelności i reprezentowanie interesu przedsiębiorstwa przed sądem. Obsługa prawna firm obejmuje też konsultowanie zgodności podejmowanych działań z aktualnymi przepisami. Ponieważ prawo w Polsce zmienia się dość dynamicznie, łatwo jest zupełnie nieświadomie popełnić poważny błąd. Błąd, który może okazać się bardzo kosztowny.

Czy warto korzystać z obsługi prawnej?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy korzystanie z obsługi prawnej jest konieczne? Zawsze to dodatkowy wydatek, więc może lepiej byłoby radzić sobie we własnym zakresie. Doświadczenie pokazuje jednak, że brak obsługi prawnej może kosztować firmę znacznie więcej, niż opłaty za współpracę z kancelarią. 

Czasem zwykłe niedopatrzenie w kwestiach formalnych albo niepełna znajomość procedur postępowania w jakiejś sprawie, kończy się koniecznością płacenia wysokich kar. Kiedy indziej brak konsultacji z prawnikiem prowadzi do podpisania umowy niekorzystnej dla firmy. Sytuacji, w których można się pomylić, jest bardzo dużo, a cena takich pomyłek bywa wysoka. Właśnie dlatego warto korzystać z usług kancelarii specjalizujących się w obsłudze prawnej firm jak na przykład Kancelaria Prawnik Kraków.

Przekazanie kwestii prawnych w ręce specjalistów daje jeszcze jedną korzyść. Przedsiębiorca może się skupić na rozwijaniu swojej firmy, nie tracąc czasu na przekopywanie się przez setki przepisów prawnych. Zyskuje też spokój, bo wie, że jego sprawy są bezpiecznie złożone w fachowych rękach.