Pachołek drogowy Bez kategorii
18 marca 2018

Do jakich celów wykorzystuje się pachołki drogowe?

Pachołki drogowe należą do urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD), a zatem do grupy narzędzi stosowanych w celu optycznego prowadzenia ruchu i zapewnienia ochrony zdrowia, życia i mienia uczestników ruchu, ale także osób pracujących na drodze oraz użytkowników terenów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie drogi. Najczęściej pachołki zabezpieczają roboty drogowe, nie jest to jednak ich jedyne zadanie.

Zastosowanie pachołków drogowych

– Pachołki drogowe zazwyczaj stosuje się w celu oznakowania miejsc niebezpiecznych, a więc np. prac drogowych, które postępują na tyle szybko, że nie ma potrzeby wznoszenia cięższych zabezpieczeń, takich jak separatory – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy ANDROS, która już od 12 lat zajmuje się produkcją oznakowań drogowych.

Pachołki stosujemy do organizacji ruchu przez wyznaczenie toru jazdy i oznaczenie przestrzeni wyłączonej z ruchu. Ustawione w odpowiedniej odległości stanowią dla kierowców informację o utrudnieniach, a ponadto mogą być nośnikami dodatkowego oznakowania. Pachołki drogowe stanowią rozwiązanie wyjątkowo wygodne, co wynika z niewielkiego ciężaru, który pozwala na szybkie rozstawienie i przesuwanie zapór.

Ze względu na niewielką cenę, uniwersalność i łatwość użytkowania, pachołki możemy spotkać na drogach bardzo często, nie tylko podczas robót. Za ich pomocą rozdziela się kierunki ruchu pojazdów, są stosowane także w celu wyznaczania skosów i stopniowego zwężania jezdni.

Kolejnym miejscem, w którym wykorzystuje się pachołki drogowe, są place manewrowe przeznaczone dla młodych kierowców, którzy dopiero ćwiczą swoje umiejętności w jeździe. W tym zastosowaniu cenna okazuje się ich kolejna cecha, a mianowicie elastyczność. Pachołki wykonuje się z miękkiego materiału, który po najechaniu na niego poddaje się odkształceniom, dzięki czemu nie uszkadza pojazdu, natomiast po usunięciu nacisku – wraca do swojej normalnej formy.

Charakterystyka pachołków drogowych

Pachołki drogowe U23 wykonane są w kolorze pomarańczowym z białymi poprzecznymi pasami i najczęściej produkuje się z miękkiego materiału PVC o właściwościach fluorescencyjnych. Dla zapewnienia jeszcze lepszej widoczności po zmroku, można sięgnąć po pachołki odblaskowe, na których pasy malowane są farbą wykorzystującą technologię mikrokulek szklanych.

Pachołki dostępne są w kilku rozmiarach i posiadają podstawy w kształcie kwadratu. W celu dociążenia pachołka i zapewnienia mu jeszcze lepszej stabilności, możliwe jest stosowanie specjalnych gumowych dociążeń, umieszczanych wewnątrz pachołka od strony podstawy. Otwór na wierzchołku pachołka umożliwia zamocowanie tyczki lub dodatkowego elementu oznakowania.