Bez kategorii
27 czerwca 2019

Korzystny ryczałt ewidencjonowany – kiedy warto go wybrać i co daje?

Wielu przedsiębiorców rozlicza się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego. Ta forma rozliczenia jest popularna szczególnie wśród stosunkowo niewielkich firm, których przychody nie są zbyt wysokie. Dzięki ryczałtowi można bowiem zminimalizować koszty przychodów, co sprawia, że prowadzenie działalności staje się rentowne. Kiedy warto wybrać ryczałt ewidencjonowany i co jeszcze daje taka forma rozliczenia?

Brak kosztów uzyskania przychodów

Przedsiębiorca decydujący się na wybór ryczałtu ewidencjonowanego jako formy rozliczenia własnej działalności nie musi wykazywać kosztów uzyskania przychodów. To główny atut takiej właśnie metody prowadzenia księgowości w firmie, co dla wielu przedsiębiorstw jest rozwiązaniem bardzo korzystnym. Liniowy charakter pozwala właścicielom działalności na spore oszczędności. Wynikają one bowiem z ograniczenia wysokości płaconego podatku – podstawą jest wielkość uzyskanych przez firmę przychodów.

Z tego względu z ryczałtu ewidencjonowanego korzystają przeważnie niewielkie przedsiębiorstwa, dla których takie rozwiązanie pozwala uniknąć zwiększonych kosztów prowadzenia działalności. Jej poszczególne typy są jednak regulowane różnymi stawkami ryczałtu. Z tego względu rozliczanie się w takiej formie warto powierzyć księgowym z Eurofinanse s.c., którzy dopasują odpowiednią stawkę do firmy klienta i tym samym będą prowadzić ryczałt ewidencjonowany w sposób właściwy. Może ona wynosić od 3% dla działalności handlowej, do aż 20% dla wolnych zawodów.

Kiedy warto wybrać ryczałt?

Ryczałt ewidencjonowany zdaje się dość kuszącą formą rozliczenia, jednak należy pamiętać, że nie jest on przeznaczony dla każdego przedsiębiorcy. W wielu przypadkach staje się bowiem nieopłacalny – szczególnie wtedy, gdy konieczne jest ponoszenie stosunkowo wysokich kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Ryczałt z tego względu nie jest rekomendowany m.in. dla przedsiębiorców rejestrujących nową firmę i przeznaczających sporo środków finansowych na jej rozwój.

Ryczałt ewidencjonowany warto powierzyć specjalistom z dobrego biura rachunkowego. Są oni w stanie zająć się ewidencją wszelkich zdarzeń zgodnie z obowiązującą klasyfikacją podatkową. Księgowi doradzą również, czy taka właśnie forma rozliczenia będzie korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Może się bowiem okazać, że wysokość stawki wynikająca z charakteru prowadzonej działalności jest nieatrakcyjna i lepszym rozwiązaniem będzie np. podatkowa księga przychodów i rozchodów. Ryczałt daje zatem możliwość uzyskania nieopodatkowanych kosztów przychodów, jednak kosztem rozliczania się według jednej, określonej dla danej działalności stawki, co w wielu przypadkach może być metodą zapewniającą spore oszczędności właścicielowi firmy.