Bez kategorii
23 kwietnia 2019

Łożyska oferowane przez sprzedawców

W wielu dziedzinach przemysłu ogromna rolę odgrywają maszyny. Bez nich praca byłaby bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do wykonania. Maszyny mają zazwyczaj bardzo skomplikowaną budowę i złożone są z dużej ilości bardzo małych urządzeń. Często to te małe elementy decydują o prawidłowym działaniu całego sprzętu. Jednym z takich elementów jest łożysko, które wykorzystywane jest w wielu maszynach przemysłowych.

Najpopularniejsze łożyska

Łożyska są bardzo popularnymi elementami używanymi do budowy maszyn i urządzeń przemysłowych. To właśnie one umożliwiają pracę elementów obrotowych. Jednakże istnieje kilkanaście rodzajów łożysk, które różnią się od siebie budową, a także zastosowaniem. Zanim zdecydujemy się na zakup jakiegoś łożyska, warto dowiedzieć się, które łożysko jest do czego wykorzystywane. Jak dowiedzieliśmy się od specjalisty z branży łożysk i elementów z nimi związanych z firmy Wama-Service z Krakowa, do najpopularniejszych łożysk należą między innymi:

  • łożyska kulkowe,
  • łożyska do walców,
  • łożyska stożkowe,
  • łożyska walcowe,
  • łożyska baryłkowe,
  • łożyska wzdłużne,
  • łożyska igiełkowe,
  • łożyska miniaturowe,
  • łożyska superprecyzyjne.

Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje łożysk?

Firmy zajmujące się sprzedażą łożysk często współpracują z producentami tych rzeczy. Dzięki temu klienci mogą skorzystać z części, które charakteryzują się wysoką jakością. Sprzedawcy łożysk oferują między innymi łożyska stożkowe firmy NSK. Składają się one z luźnej miski pierścienia zewnętrznego, rolek, kosza ustalającego oraz stożka pierścienia wewnętrznego. Dzięki tym łożyskom możliwe jest przenoszenie dużych obciążeń wzdłużnych i poprzecznych w jedną stronę. Łożyska stożkowe zazwyczaj montowane są parami. Luz wewnętrzny można uzyskać dzięki dostosowaniu odległości wzdłużnej między pierścieniami zewnętrznymi i wewnętrznymi obu łożysk. Dostępne są łożyska stożkowe jednorzędowe, dwurzędowe i czterorzędowe.

Innym popularnym rodzajem łożysk są łożyska baryłkowe. W zależności od zapotrzebowania, firmy sprzedające je oferują łożyska baryłkowe o średnicy od 25mm do 1,5m. Opcjonalnie mogą być wyposażone w stożkowate lub równoległe otwory. Ten rodzaj łożysk można wykorzystać do przenoszenia dużych obciążeń poprzecznych, a także umiarkowanych obciążeń wzdłużnych w obie strony. Łożyska baryłkowe znalazły także zastosowanie przy umiarkowanych obciążeniach uderzeniowych lub udarowych. Dzięki temu, że pierścień wewnętrzny prowadzi dwa rzędy rolek za pomocą jednej kulistej bieżni pierścienia zewnętrznego, możliwe jest kompensowanie różnych niewspółosiowości przy obciążeniu średnim. Do wykonania koszyczka łożyska baryłkowego stosuje się np. stal, mosiądz lub poliamid. Użyty materiał zależy od wymagań zastosowania. Ponadto spotkać można takie łożyska w wersji z rowkiem olejowym i otworami w pierścieniu zewnętrznym. Specjaliści zalecają używanie łożysk baryłkowych NSK wibracyjnych RHP oraz łożysk o zwiększonej żywotności HPS.