Bez kategorii
27 września 2018

Magia wspomnień ukryta w zdjęciach – ramki i albumy

W polskiej tradycji zakorzeniła się praktyka prowadzenia albumów do zdjęć z różnych ważnych dla nas uroczystości rodzinnych, a także kupowanie stojących bądź wiszących ramek, które pozwolą w każdym momencie odświeżyć wspomnienie jakiegoś wydarzenia. Warto przy tym zadbać o to, aby nasze zdjęcia, które nie są przechowywane w postaci cyfrowej, były w odpowiedni sposób zabezpieczone. To pozwoli przekazywać albumy z pokolenia na pokolenie.

Albumy z tradycjami

Tradycja prowadzenia albumów ze zdjęciami jest w naszym kręgu kulturowym bardzo mocno zakorzeniona. Jesienne wieczory przy gorącej herbacie lub świąteczny okres zimą to świetny czas na oglądanie starych zdjęć i wspominanie razem z bliskimi oraz przyjaciółmi tego, co się kiedyś wydarzyło. Fotografie są bowiem jak zatrzymane w czasie wspomnienia, które błyskawicznie mogą przenieść nas nawet o kilkadziesiąt lat wstecz. Nic dziwnego, że w każdym polskim domu można spotkać albumy ze zdjęciami. Zakładane są one z różnych okazji: narodziny dziecka, Komunia Święta, ślub, rocznice małżeńskie, osiemnastki, pogrzeby, czy też wycieczki krajowe oraz zagraniczne. Warto jednak zadbać o to, aby nasze zdjęcia były w odpowiedni sposób zabezpieczone. W tym celu wybierajmy solidnie wykonane albumy, które dzisiaj występują w różnych wersjach kolorystycznych, w różnych formatach, a ich wykonanie może zakładać wykorzystanie materiałów skórzanych, drewna, tworzyw sztucznych, czy też papieru. Rynek oferuje dzisiaj bardzo różnorodne wyroby, o czym wiedzą właściciele sklepów z dekoracjami, sklepów fotograficznych, salonów zdjęć, czy też profesjonalni fotografowie – zaopatrują się oni hurtowo w niepowtarzalne albumy do zdjęć w takich hurtowniach, jak FOTO-ETUI z Poznania.

Ramki ze zdjęciami jako elementy dekoracyjne wnętrz

Zarówno antyramy, jak i ramki plastikowe, czy drewniane spełniają w naszych domach ważną funkcję dekoracyjną. Są one stawiane wraz ze zdjęciami na szafkach, parapetach, czy stolikach nocnych. Ciekawym pomysłem jest w ostatnich latach kupowanie ramek w różnych wielkościach i kształtach, które można powiesić na ścianie. Zamiast ozdobnej tapety, czy kamienia dekoracyjnego na całej jej powierzchni – np. w salonie, czy korytarzu – można zawiesić zdjęcia domowników z różnych okresów życia. Efekt będzie nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale przede wszystkim przyniesie wiele radości i zacieśni relacje między członkami rodziny. Fotograficzna ściana wspomnień może być bardzo kreatywna. Liczy się pomysł, a także wykorzystanie odpowiednich artykułów fotograficznych, które dzisiaj można znaleźć w różnym standardzie – od prostych ramek po te pasujące do danego stylu wnętrzarskiego (skandynawski, rustykalny, klasyczny, awangardowy, modernistyczny itd.).