Bez kategorii
23 listopada 2018

Różnorodne metody obróbki metalu

Obróbka metali to nieodłączny element przemysłu. Poddany jej surowiec może przyjąć określony kształt, wymiary i inne parametry, co pozwala na jego dostosowanie do konkretnych celów. Wyróżniamy wiele metod obróbki wytrzymałej i plastycznej grupy materiałów, jaką są metale. Poznaj najczęściej stosowane procedury i dowiedz się, jakie zapewniają rezultaty.

Obróbka skrawaniem

Najczęściej stosowaną  metodą wytwarzania elementów metalowych i nadawania im pożądanych właściwości jest obróbka skrawaniem. Polega ona na częściowym
i stopniowym usuwaniu kawałków materiału za pomocą różnych metod
– toczenia, frezowania i szlifowania – wykonywanych z użyciem specjalistycznych maszyn. Tokarki to najpopularniejsze urządzenia spotykane w zakładach obróbki skrawaniem. Obrabiany element wykonuje w tym przypadku ruch obrotowy, a nóż dokonuje skrawania w sposób liniowy. Frezarka działa natomiast niemal odwrotnie – obrabiany obiekt przesuwa się liniowo, podczas gdy wieloostrzowe narzędzie dokonujące obróbki się obraca. Szlifowanie polega zaś na ścieraniu kolejnych warstw materiału za pomocą osełki, ściernicy lub taśmy. Ta metoda obróbki metali wykorzystywana jest przede wszystkim przy przedmiotach ze stali hartowanej oraz wykańczaniu powierzchni. Obecnie stosuje się przede wszystkim obróbkę skrawaniem CNC, czyli sterowaną komputerowo.

Obróbka plastyczna metali

Obróbka plastyczna powoduje nie tylko zmianę kształtu obrabianego kawałka metalu, ale często także jego struktury, a nawet właściwości fizykochemicznych. Wykonuje się ją na zimno lub na gorąco. Do najczęściej stosowanych metod należą:

  • walcowanie,
  • gięcie,
  • ciągnięcie,
  • tłoczenie,

Jak mówi przedstawiciel firmy Gusma Spawalnictwo: Większość z tych procesów może być przeprowadzana zarówno ręcznie, jak i za pomocą specjalistycznych maszyn. Nowoczesne metody obróbki takie jak gięcie CNC umożliwiają uzyskanie niezwykle precyzyjnych rezultatów, w dodatku w krótszym czasie i z ograniczeniem strat materiałowych.

Obróbka termiczna metali

Obróbka termiczna wykorzystuje bardzo wysokie temperatury, co pozwala na zmianę struktury metali. Jest więc wykorzystywana głównie do manipulowania ich właściwościami mechanicznymi i fizycznymi. Podgrzewany i ochładzany w określony sposób materiał zmienia swoje parametry. Często stosuje się też połączenie obróbki cieplnej i chemicznej.

Obróbka chemiczna metali

Obróbka chemiczna skupia się na poprawieniu walorów stopu poprzez zmianę jego właściwości chemicznych. W połączeniu z metodami termicznymi można nasycić metal pierwiastkami (np. azotem, krzemem, siarką, chromem) zwiększającymi jego odporność na różne czynniki zewnętrzne – m.in. wilgoć i korozję, działanie kwasów, ścieranie.