finansowanie-rolnik Bez kategorii
10 sierpnia 2018

Sposoby finansowania maszyn rolniczych

Solidny ciągnik rolniczy to podstawa sprawnego funkcjonowanie każdego nowoczesnego gospodarstwa rolnego, niezależnie od dysponowanego areału. Maszyny te są niezwykle przydatne, przy ich użyciu realizuje się znaczącą część etapów produkcji plonów – jednocześnie są one bardzo drogie, a do pełni funkcjonalności potrzebują również dodatkowego sprzętu. Na szczęście rolnicy mogą korzystać z licznych form finansowania ich zakupu. Jakie to formy?

Finansowanie fabryczne

Finansowanie fabryczne pod postacią kredytu lub leasingu cieszy się rosnącą popularnością wśród rolników rozważających kupno ciągnika i innych maszyn rolniczych? Czemu tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że cała procedura przyznania finansowania jest bardzo prosta i szybka – wszelkie informacje o maszynie, którą zamierzamy kupić oraz ofercie finansowania otrzymujemy w jednym miejscu, czyli u dystrybutora sprzętu, co pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu. Decyzja o przyznaniu finansowania może zostać uzyskana już w 24 godziny po złożeniu niezbędnych dokumentów. Ponadto oferta finansowania jest dopasowywana do możliwości każdego klienta z osobna, co pozwala uzyskać bardzo atrakcyjne warunki, niedostępne w bankach. Każdy producent posiada nieco odmienną polityką finansowania fabrycznego – z oferty marek takich jak Krone, Manitou czy Kubota możemy skorzystać kontaktując się z firmą Agromix.

Kredyt preferencyjny

Kredytem preferencyjnym nazywamy kredyty oferowane przez komercyjne banki, skierowane do konkretnej grupy odbiorców – w tym przypadku rolników. Kredyty preferencyjne wyróżniają się bardzo korzystnymi warunkami, dotyczącymi między innymi harmonogramu spłat, oprocentowania czy wymaganego zabezpieczenia. Z drugiej strony kredyty oferowane przez banki mają pewne ograniczenia, najpoważniejszym z nich jest konieczność wniesienia wkładu własnego. Niektóre banki dodatkowo nakładają ograniczenia pod postacią czasu prowadzenia działalności gospodarczej – jeśli nasze gospodarstwo funkcjonuje krócej, niż 12 miesięcy, możemy nie otrzymać kredytu

Leasing

Kolejnym bardzo popularnym sposobem finansowania zakupu maszyn rolniczych jest leasing – polega on na odpłatnym udostępnianiu do użytku jakiegoś dobra materialnego. Leasingobiorca, czyli rolnik korzystający ze sprzętu co miesiąc uiszcza opłatę ratalną, a w momencie spłacenia ich wszystkich staje się właścicielem używanego sprzętu. Ta forma finansowania jest często wybierana przez rolników, którzy nie mogą pozwolić sobie na kredyt (np. nie posiadają wkładu własnego). Leasing dzielimy na operacyjny oraz finansowy.