Bez kategorii
30 marca 2018

Wazektomia – chirurgiczna antykoncepcja dla mężczyzn

Mężczyźni, którzy szukają skutecznej metody antykoncepcji, coraz częściej decydują się na wazektomię. To odwracalny zabieg, który powoduje, że sperma mężczyzny nie zawiera plemników. Czy warto się zdecydować na wazektomię? Jakie są wady, a jakie zalety takiej metody antykoncepcji? U kogo sprawdzi się ona najlepiej? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Wazektomia – skuteczna antykoncepcja

Wazektomia to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji – oblicza się, że jej skuteczność osiąga poziom 99,99%. Wazektomia może zostać wykonana przez urologa – znajdziemy ją na przykład w ofercie gabinetu urologicznego Narcyza Kiejny. Taki zabieg najczęściej przeprowadza się za pomocą metody bez skalpela, co zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań i skraca okres rehabilitacji pozabiegowej. Zabieg polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Chodzi o to, by plemniki nie dostawały się do ejakulatu. Warto pamiętać, że skutki zastosowania takiej metody antykoncepcji są odwracalne – jeśli zdecydujemy, że chcemy mieć potomstwo, możemy poddać się rewazektomi, czyli zabiegowi zespolenia nasieniowodów. Cały zabieg trwa zwykle od 10 minut do pół godziny.

Wady i zalety wazektomii

Wazektomia to trwała i niezwykle skuteczna forma antykoncepcji dla mężczyzn. Taki zabieg jest jednak dość kosztowny – trzeba więc dobrze przemyśleć decyzję o jego wykonaniu. Warto też pamiętać, że choć wazektomia zapobiega ciąży, nie chroni jednak przed chorobami wenerycznymi – dlatego to raczej metoda antykoncepcji dla osób, które posiadają stałego partnera. Przed chorobami przenoszonymi drogą płciową chroni tylko prezerwatywa. Zaletą wazektomii jest też to, że nie wymaga ona regularności – w przeciwieństwie do pigułek antykoncepcyjnych, które działają tylko wtedy, kiedy bierzemy je codziennie. Ponadto, wazektomia nie wpływa na gospodarkę hormonalną naszego organizmu. W niektórych przypadkach po zabiegu wazektomii występują powikłania, takie jak obrzęk, pojawianie się krwi w nasieniu, infekcje jąder i najądrzy czy siniaki na mosznie. Występują one jednak bardzo rzadko – szacuje się, że mogą dotyczyć od 1 do 6% pacjentów po poddaniu się wazektomii. Wiele osób obawia się, że przeprowadzenie zabiegu przerwania nasieniowodów może prowadzić do podwyższonego ryzyka nowotworu jądra i prostaty – badania naukowe nie potwierdzają jednak tego mitu. Wazektomia jest więc zabiegiem bezpiecznym i odwracalnym.