plyty-laminowane Bez kategorii
24 lipca 2018

Właściwości i zastosowanie laminatów HPL

Kabiny sanitarne i prysznicowe, szafki – to niezbędne elementy wyposażenia każdej toalety czy szatni w obiekcie użytku publicznego, takiego jak szkoła, hala sportowa, czy zakład pracy. Wykonywane są one z różnych trwałych materiałów – jednym z nich są płyty HPL.

Czym jest HPL?

Termin HPL pochodzi od angielskiego sformułowania High Pressure Laminate, oznaczającego w dosłownym tłumaczeniu laminat wysokociśnieniowy. Jak się go uzyskuje?

Laminat HPL jest tworzywem wytwarzanym z kilku warstw nasączonego żywicą papieru – mówi przedstawiciel firmy Sanipol. – Jego zewnętrzne warstwy wykonywane są z tzw. arkuszy dekoracyjnych, nasączanych żywicą melaminową, tymczasem warstwy wewnętrzne, nazywane rdzeniowymi nasącza się żywicą fenolową. Następnie arkusze układa się jeden na drugim i prasuje, wykorzystując ciśnienie do maksymalnie 9 MPa oraz temperaturę ponad 150˚C. Efektem jest cienka, ale bardzo wytrzymała płyta. Ta metoda produkcji powoduje, że laminaty HPL zaliczane są do tworzyw termoutwardzalnych.

Właściwości HPL

Tym, co wyróżnia płyty HPL jest ich bardzo wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, czyli między innymi ścieranie i zadrapania, uderzenia, rozrywanie czy zginanie. Ponadto są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak wysoki poziom wilgoci, wysokie i niskie temperatury (oraz gwałtowne zmiany temperatury), kontakt ze środkami chemicznymi oraz promieniowanie UV. To wszystko powoduje, że płyty HPL są ekstremalnie trwałe – nie niszczeją, nie zmieniają swego wyglądu z biegiem czasu. Pozostałe ich plusy to:

  • gładka powierzchnia i właściwości antystatyczne – ułatwiają czyszczenie przy pomocy nawet delikatnych detergentów
  • estetyka – laminaty mogą występować w różnych kolorach, ich zewnętrzne warstwy mogą być drukowane w taki sposób, by ich powierzchnia imitowała inne materiały, np. drewno, metal bądź kamień. Można na nich również drukować wzory, takie jak ilustracje i logotypy. Kolory są trwałe i nie blakną z czasem. Możliwe jest również nadanie powierzchni laminatu różnej faktury, np. ziarnistej lub prążkowanej
  • lekkość – sprawia, że montaż i demontaż zabudowy z laminatu HPL jest bardzo prosty i nie wymaga dużego nakładu energii. Szczególnie, że laminaty mocowane są zwykle na aluminiowych szkieletach.

Zastosowanie laminatów HPL

Laminaty HPL znajdują zastosowanie przede wszystkim w produkcji zaopatrzenia sanitarnego w obiektach użytku publicznego. Wykonuje się z nich między innymi kabiny sanitarne, kabiny natryskowe czy szafki do szatni.