montaż systemu monitoringu Bez kategorii
11 grudnia 2019

Zastosowania monitoringu wizyjnego

Monitoring wizyjny to rozwiązanie, które stosowane jest w dzisiejszych czasach na coraz szerszą skalę. Trudno sobie wyobrazić prowadzenie wielkiego centrum handlowego, czy jakiegokolwiek sklepu bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kamer. Decyzja o profesjonalnym monitoringu to już standard. Jednak również coraz więcej osób prywatnych decyduje się na jego zamontowanie.

Monitoring wizyjny CCTV

Czym jest monitoring wizyjny CCTV? Specjalista z firmy Plc-System sp. z o.o. wyjaśnia: CCTV to skrót od Closed-Circuit Television, czyli sposobu przekazywania obrazu z danego punktu na odpowiednie urządzenie. To jedno z najnowszych osiągnięć technologicznych, które stanowi idealne rozwinięcie istniejących już systemów bezpieczeństwa. Dzięki niemu można z łatwością rozbudować np.:

 • systemy alarmowe,
 • kontrolę dostępu.

Nowoczesny monitoring to nie tylko kontrola w czasie rzeczywistym. Dzięki odpowiedniemu rozszerzeniu o dodatkową przestrzeń dysku, możliwe jest archiwizowanie nagrań. Co więcej, można rozszerzyć działanie monitoringu o dodatkowe udogodnienia. Coraz częściej stosowane są między innymi czujniki ruchu, które pozwalają na uruchomienie konkretnego systemu zabezpieczeń w przypadku naruszenia danej strefy.

Rozwiązanie dla biznesu i przestrzeni prywatnej

Jeszcze kilka lat temu rozwiązanie związane z montażem monitoringu stosowane było wyłącznie w budynkach publicznych, biurach, sklepach, czy zakładach pracy. W dzisiejszych czasach coraz więcej odbiorców prywatnych decyduje się na zakup oraz montaż monitoringu CCTV do swoich domów. Pozwala to na zachowanie kontroli nad nieruchomością nawet wtedy, kiedy rodzina przebywa poza domem, np. spędzając wakacje za granicą.

Zastosowanie monitoringu wizyjnego

Monitoring CCTV może być używany zarówno w przestrzeni publicznej, np. w firmie, jak i w domu prywatnym. Wybierając monitoring dla domu prywatnego, zyskuje się pełną wiedzę na temat tego, co aktualnie dzieje się wokół budynku, jak i w obrębie całej posesji. Dodatkowo do zalet montażu takiego rozwiązania na prywatnej posesji warto zaliczyć:

 • możliwość współpracy z istniejącymi systemami alarmowymi,
 • możliwość dodatkowego rozbudowania systemu monitoringu o kamery posiadające detekcję ruchu,
 • wzrost poziomu bezpieczeństwa domowników,
 • zdalny dostęp za pomocą laptopa lub smartfona.

Montaż systemu monitoringu w miejscu pracy wpływa na odpowiednie zabezpieczenie nie tylko przestrzeni biurowej. Coraz częściej jednak na jego wykorzystanie decydują się właściciele im magazynów i sklepów. Kamery często montowane są na produkcji. Jako najważniejsze zalety stosowania tego rozwiązania wymienia się przede wszystkim:

 • zdecydowany wzrost poziomu bezpieczeństwa budynków i ich otoczenia,
 • prewencję, czyli wcześniejsze zapobieganie np. kradzieżom w sklepach,
 • w sytuacji, kiedy dojdzie do zdarzenia – wypadku, kradzieży – możliwość zastosowania monitoringu jako dowodu,
 • mobilizację pracowników do pracy,
 • kontrolowanie czasu pracy osób zatrudnionych.

Wybór monitoringu zarówno dla domu prywatnego, jak i przestrzeni publicznej niesie za sobą praktycznie nieograniczone możliwości. Warto jst jednak wybierać urządzenia, których nagranie będzie dobrej jakości.