Bez kategorii
21 października 2019

Zaszczep się przeciwko grypie!

Grypa to choroba zakaźna, do której zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub też poprzez kontakt z powierzchnią, na której bytują wirusy grypy. Pomimo tego, że najczęściej trwa siedem dni i głównie powoduje infekcję bakteryjną górnych dróg oddechowych, może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie osób starszych, dzieci, czy też pacjentów leczących się na poważne schorzenia – m.in. onkologiczne. Nic dziwnego, że dzisiaj popularność szczepionek przeciw grypie wzrasta!

Dlaczego warto się zaszczepić?

Zaszczepienie przeciwko grypie to nie tylko sposób na zminimalizowanie skutków i spustoszenia organizmu, które ona przyniesie podczas przeszło tygodniowej choroby. Szczepienie antygrypowe ważne jest przede wszystkim dla tego, aby uniknąć coraz częściej występujących silnych powikłań pogrypowych, które mogą pozostać z pacjentem na całe jego dalsze życie. Szczepienia są również rekomendowane dlatego, że grypa jest bardzo zaraźliwa. Pojawienie się jej w danym regionie, bardzo szybko powoduje rozrost liczby chorych na całe społeczeństwo. Znaczące epidemie występują w krajach o wysokim poziomie cywilizacyjnym. W tych, w których większość społeczeństwa zaszczepiła się na grypę, odsetek zachorowań, czy zgonów, jest znacznie obniżony!

Kto powinien się szczepić?

Szczepienia przeciw grypie dedykowane są każdej osobie dorosłej oraz dzieciom, już po 6 miesiącu życia. Szczególnie o szczepieniach powinny pomyśleć osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, na cukrzycę, czy też walczące z poważnymi schorzeniami takimi, jak m.in. nowotwór złośliwy. To wtedy istotne jest – np. w terapii radiologicznej czy onkologicznej – aby pacjent przystępował do leczenie w pełni zdrowy. Grupą podwyższonego ryzyka są również osoby starsze, a także pracownicy niektórych zawodów. Mowa nie tylko o personelu służby zdrowia, ale o osobach pracujących w zakurzonych i niedotlenionych zakładach przemysłowych,  o osobach mających codzienny kontakt z klimatyzacją i pracują w dużych zespołach, czy też o ekipach budowlanych, wykonujących swoją pracę – również jesienią i wczesną wiosną – na zewnętrz, przy nawet bardzo niskich temper turach.

Jakie szczepionki są stosowane, oraz jaką mają skuteczność?

Na terenie Polski, przede wszystkim stosowane są tzw. szczepionki inaktywowane, zawierające cząstki wirusa grypy, lub powierzchniowe biała właśnie tego wirusa. Często stosowane są również tzw. żywe szczepionki donosowe. Jeśli chodzi zaś o ogólną skuteczność szczepionek, warto wiedzieć, że ryzyko zachorowania drastycznie spada, a w przypadku namnożenia wirusa w organizmie, jest on z niego szybko eliminowany – objawy są nawet kilkukrotnie łagodniejsze. Warto jednak wiedzieć, że od 40% do 70% zaszczepionych osób w 100% chroni się przed atakiem grypy. Pamiętać jednak należy zawsze o tym, aby przed zaszczepieniem, skorzystać z konsultacji lekarskich. W tym celu – jeśli mieszkasz w Warszawie – warto udać się do przychodni MED-EXPERT, która wykonuje szczepienia nie tylko przeciw grypie. Oferta dotyczy także szczepień: przeciw odrze, śwince i różyczce; przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, poliomyelitis i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu b.; czy też tych stosowanych w profilaktyce raka szyjki macicy, zapobiegając zmianom przedrakowym wywołanym przez onkogenne typy wirusa HPV 16 i 18, a także zapewniając znaczną ochronę przed zakażeniem typami 31 i 45.