Freelancer
28 marca 2019

Czy montaż paneli fotowoltaicznych jest opłacalny?

Instalacja fotowoltaiczna opiera się na panelach wyposażonych w ogniwa krzemowe. Dzięki nim energia słoneczna jest pochłaniana i przemienia się w energię elektryczną. Powstały prąd jest prądem stałym, dlatego potrzebuje inwertera, aby zmienić się w prąd zmienny o odpowiednich parametrach. Wolumen wyprodukowanej energii zależny jest od typu instalacji i pogody.

Obliczanie doboru mocy

Parametry paneli wyznaczane są w standardowych warunkach (STC), podczas których promieniowanie słoneczne osiąga moc 1000W/m2, temperaturę 25⁰C oraz prędkość wiatru 1,5 m/s. Ceny energii elektrycznej będą stale rosły, dlatego zwrot gotówki wydanej na zestaw fotowoltaiczny z czasem będzie coraz szybszy. Dobór mocy systemu fotowoltaicznego należy obliczać według rocznego zużycia prądu. W naszych warunkach klimatycznych przyjmuje się, że z 1kW mocy instalacji można uzyskać średnio 950-1050 kWh energii elektrycznej na rok. Przy założeniu, że przeciętna rodzina zużywa 3000 kWh rocznie, wielkość instalacji fotowoltaicznej to od 3 do 5 kW mocy. Na koszty związane z fotowoltaiką dla domu składają się przygotowanie projektu, kupno paneli fotowoltaicznych i inwertera (falownika), zakup systemu montażowego i osprzętu elektrycznego oraz montaż.

Wysokość kosztów a sprawność paneli

Poniesione koszty będą zależne nie tylko od wielkości pobieranej energii, ale także od producenta paneli czy sposobu ich instalacji. Przeciętny koszt instalacji o mocy szczytowej 5 kW to około 30 tys. zł. W ciągu 25 lat użytkowania ich sprawność nie spadnie poniżej 80%. Inwestycja w elektrownię fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego spłaca się w rachunkach za energię elektryczną przez okres 7 lat. Użytkownik sam decyduje, czy będzie płacić ratę za kredyt i po tym okresie stanie się posiadaczem własnej elektrowni, czy przez kolejne 7 lat woli płacić rachunki dostawcy energii bez posiadania instalacji. Fotowoltaika dla firm jest jeszcze bardziej opłacalna niż w przypadku domów jednorodzinnych. Sprawdza się zwłaszcza w miejscach, które zużywają duże ilości prądu za dnia. Natomiast powstałe nadwyżki energii mogą być sprzedawane do sieci energetycznej.

Gdzie najlepiej montować panele?

Montaż paneli fotowoltaicznych polega na przymocowaniu ich w taki sposób, by nie uległy zniszczeniu przez warunki atmosferyczne. Od ich pozycji zależy także wielkość poboru mocy. Umieszcza się je w niezacienionym miejscu, które pozwoli absorbować najwięcej promieniowania słonecznego. Potrzeba odpowiedniej przestrzeni sprawia, że najczęściej instaluje się je na dachu lub na elewacji. Ekspert z firmy ABC ENERGIA w Łodzi zajmującej się fotowoltaiką dodaje:

Paneli nie powinno się umieszczać w poziomie ze względu na zanieczyszczenia, które mogą na nich osiadać. Ważne jest także zachowanie przestrzeni wentylacyjnej między panelem a połacią dachu, która zapobiegnie znacznemu spadkowi wydajności.