Elektryk Freelancer
4 marca 2021

Czy można pracować w Niemczech jako elektryk, bez znajomości języka?

Przemysł czy też budownictwo nie mogą obejść się bez instalacji elektrycznych. Jeżeli panuje dobra koniunktura gospodarcza, wówczas przedsiębiorstwa, które działają w branży elektrotechnicznej, na brak zleceń nie powinny raczej narzekać. Oznacza to także duże zapotrzebowanie na elektryków.

Elektryk poszukiwanym zawodem

Wiele firm działających w branży wykonuje prace dotyczące instalacji elektrycznych w kraju, jak również za granicą. Ważną rolę odgrywa wówczas zespół pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje.

 – Elektryk jest wyjątkowo poszukiwanym zawodem, nie tylko w kraju, ale i za granicą. U dobrego elektryka, niezależnie od miejsca, w którym pracuje, najważniejsze są kompetencje. Oczywiście posługiwanie się językiem kraju, w którym się pracuje, niewątpliwie pomaga, a w niektórych sytuacjach jest wręcz konieczne –  wyjaśnia przedstawiciel firmy WRO-SYSTEM.

Czy dobry elektryk znajdzie pracę w Niemczech?

Firmy z branży elektrotechnicznej przykładają dużą wagę do kompetencji zatrudnionych w nich elektryków. Dobra znajomość języka jest sprawą drugorzędną, aczkolwiek również istotną. 

Elektryk z dobrą znajomością języka ma duże znaczenie dla pracodawcy. Można mu powierzyć nieco bardziej odpowiedzialne zadania, a także może on sprawować nadzór nad pracownikami, którzy znają język niemiecki w mniejszym stopniu. 

Są także oferty pracy dla elektryka, gdzie nie trzeba znać języka. Na miejscu jest wówczas koordynator, który pomaga w załatwieniu najpotrzebniejszych spraw. Oczywiście prędzej czy później pracownik z czasem poznaje język i obyczaje danego kraju. Dzieje się to niejako naturalnie, gdyż najlepiej uczyć się języka przebywając w środowisku, w którym jest on używany.