Freelancer
28 stycznia 2019

Dlaczego należy regularnie czyścić kanalizację?

Kanalizacja to całkiem młody wynalazek w historii ludzkości, jednak do tego stopnia zrewolucjonizował nasze życie, że trudno je sobie dziś wyobrazić bez niej. Pomimo ciągłego udoskonalania systemów kanalizacyjnych, nadal wymaga ona obsługi i czyszczenia, aby mogła sprawnie i wydajnie funkcjonować. Dlaczego jeszcze warto czyścić kanalizację i w jaki sposób się to odbywa?

Przepływ

Zatory w kanalizacji mogą się tworzyć z bardzo różnych powodów – bardzo często dzieje się to przez obecność wyrzucanych do kanalizacji przedmiotów nierozpuszczalnych (np. niektóre środki higieniczne, piasek czy ręczniki papierowe), czy na przykład przed narastający naturalnie osad. Jeśli dodamy do tego nieprawidłowy spadek podłużny kanałów i studzienek i zbyt małą lub zbyt dużą ilość ścieków, to prawdopodobieństwo niedrożności rośnie. Nieczyszczona i niedrożna kanalizacja będzie problemem nie tylko nieprzyjemnym i mało komfortowym, ale również bardzo kosztownym – naprawa uszkodzonej kanalizacji jest o wiele droższa, niż jej regularne czyszczenie. W niektórych wypadkach zepsuta kanalizacja może być groźna dla zdrowia. Czyszczenie powinno być oczywiście wykonane w sposób fachowy i profesjonalny przez firmę, która ma do tego odpowiedni sprzęt, wiedzę i doświadczenie. Jedną z takich firm, istniejących w branży już ponad 20 lat, jest mazowiecka firma Gea-Nova.

Sposoby czyszczenia kanalizacji

Istnieje wiele metod czyszczenia kanalizacji, które dobiera się w zależności od stanu i rodzaju rur – każda z nich sprowadza się do usuwania odkładających się osadów i obiektów, które blokują drożność. Oczywiście w zakres usług wchodzi także – w razie potrzeby – płukanie beczką asenizacyjną. Jednak dwoma najpopularniejszymi sposobami są metoda ciśnieniowo-hydrodynamiczna i metoda mechaniczna. Metoda ciśnieniowo-hydrodynamiczna polega na przepłukanie kanału wodą pod bardzo dużym ciśnieniem i tym samym wypłukaniu osadów. Dostają się one następnie do tzw. studni rewizyjnej, z której mogą być w łatwy sposób wypompowane, a obiekty wyciągnięte. Jest to prawdopodobnie najlepsza i najczęściej stosowana metoda.

Metoda mechaniczna zdaje natomiast egzamin w przypadku kanalizacji starego typu, w których rury są powyginane i mają dużo łuków oraz załamań. Polega ona na przepchaniu rur różnego rodzaju spiralami napędzanymi przez maszynę. Do metod mechanicznych należy także użycie wyciągarki.

Profilaktyka

Warto pamiętać, że usługa czyszczenia kanalizacji nie powinna być zamawiania dopiero gdy coś się stanie, ale profilaktycznie – najczęściej wystarczy przeczyścić rury raz do roku. Musimy wiedzieć, że przepływające ścieki wcale nie oznaczają, że kanalizacja jest drożna – bardzo często zdarza się, że osady drastycznie zmniejszają średnicę rury, o czym dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy pada intensywny deszcz. Wtedy może być już jednak za późno.