traktor Freelancer
30 października 2020

Jak wybrać ciągnik odpowiedni do naszych potrzeb w gospodarstwie?

Prowadzenie nawet najmniejszego gospodarstwa bez ciągnika jest trudne, o ile nie niemożliwe. Ważne jest właściwe dobranie urządzenia, które będzie spełniać nie tylko wymagania i oczekiwania użytkowników, ale też będzie dopasowane do potrzeb gospodarstwa, ułatwiając tym samym jego prowadzenie. Powinna to być maszyna dobra jakościowo, a przy tym niezbyt kosztowna. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ciągnika idealnego do gospodarstwa domowego?

Zakup ciągnika – określenie potrzeb

Jeszcze przed przystąpieniem do zakupu ciągnika lub każdej innej maszyny rolniczej, należy na spokojnie zastanowić się, jakie potrzeby ma gospodarstwo oraz jakie oczekiwania ma jego właściciel. Dobrym rozwiązaniem jest spisanie wszystkiego na kartce i porównanie z dostępnymi na rynku ofertami. Dlaczego jest to ważne?

Jednym z plusów takiego postępowania jest zakup sprzętu, który będzie spełniał bieżące wymagania gospodarstwa, a przy tym nie będzie miał funkcji, z których rolnik nie będzie korzystał – wyjaśnia ekspert z firmy CAMARA POLSKA Sp. z o.o. Jest to ważne, gdyż każdy dodatkowy element zwiększa wartość ciągnika, a tym samym sprawia, że koszt zakupu nie będzie proporcjonalny do skali wykorzystania.

Wśród cech, które warto określić przed zakupem ciągnika, powinny się znaleźć parametry techniczne i eksploatacyjne maszyny – nie warto wybierać modeli z niższymi wartościami, nawet jeśli oferowany sprzęt będzie dostępny w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ciągnika?

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakim należy się kierować podczas zakupu ciągnika, jest oczywiście wielkość gospodarstwa. Należy przeanalizować łączną powierzchnię pól i odległości między nimi. W przypadku niewielkich terenów, o nieregularnych kształtach konieczne jest zainwestowanie w model o dużej zwrotności. Warto również zwrócić uwagę na zwięzłość gleby – im większa, tym większa powinna być również moc silnika. Duża moc maszyny rolniczej jest również przydatna w sytuacji, gdy gospodarstwo specjalizuje się w uprawie roślin okopowych.

W przypadku niewielkich gospodarstw korzystniejsze jest zainwestowanie w ciągnik z silnikiem o średniej mocy.

Właściciele mający wątpliwości, który model powinny wybrać, czy na jaką markę postawić, mogą skorzystać z pomocy specjalistów. Dystrybutorzy sprzętu rolniczego współpracują z renomowanymi producentami, stąd też oferują szeroki wybór wariantów, a tym samym zapewniają wysokiej jakości rozwiązania, możliwe do dopasowania do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Warto przy tym pamiętać, że tylko dobrze dopasowany sprzęt usprawni procesy zachodzące w gospodarstwie.