Freelancer
26 lutego 2019

Jakie leki można kupić bez recepty?

Problemy ze zdrowiem nie zawsze muszą wiązać się z wizytą u lekarza. Czasem możemy poradzić sobie sami – z pomocą leków bez recepty. Preparaty te umożliwiają samoleczenie w przypadku powszechnych dolegliwości. Dostaniemy je nie tylko w aptekach, ale też w sklepach i na stacjach benzynowych. Jakiego rodzaju leki sprzedawane są bez recepty? Wyjaśniamy poniżej.  

Leki bez recepty to tak właściwie leki OTC (ang. over the counter), czyli „spod lady”. Znane są już od lat 30. XX wieku. Ideą tego rodzaju preparatów jest to, by pacjent mógł samodzielnie i szybko złagodzić objawy powszechnych dolegliwości. Leki bez recepty podlegają prawu farmaceutycznemu. Do obrotu dopuszcza je Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, który weryfikuje jakość i działanie kliniczne. By lek został uznany za OTC musi być wysoce bezpieczny. Do tej kategorii należą także leki homeopatyczne oraz tradycyjne produkty lecznicze roślinne.

Na co pomagają leki bez recepty?

Do najpopularniejszych leków OTC należą:

 • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (paracetamol, ibuprofen, aspiryna i kwas acetylosalicylowy),
 • leki na przeziębienie i grypę,
 • leki na kaszel, katar, ból gardła,
 • leki na potencję,
 • leki na chorobę lokomocyjną,
 • leki na problemy skórne,
 • leki na alergię,
 • leki na dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
 • leki na bóle mięśni i stawów,
 • zioła do zaparzania,
 • nalewki i krople (np. żołądkowe, nasercowe).

Jak bezpiecznie stosować leki bez recepty?

Przede wszystkim należy pamiętać, że leki OTC pomagają tylko doraźnie.

Zwykle zażywa się je przez 3-5 dni. Jeżeli po tym czasie objawy nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem. Pacjent powinien powiedzieć specjaliście, jakie leki i jak długo stosował. To niezbędne, by właściwie postawić diagnozę i dobrać dalsze leczenie – wyjaśnia farmaceuta z Miro Apteki.

Jeżeli kupujesz leki bez recepty w aptece, poproś o pomoc farmaceutę. Powiedz, jakie objawy odczuwasz i jak długo trwają. Poinformuj o alergiach, chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach i suplementach. Specjalista pomoże dobrać odpowiedni preparat.

Dobrym źródłem informacji jest również ulotka dołączona do opakowania leku. Sprawdź, jaka substancja czynna się w nim znajduje i upewnij, że nie stosujesz już podobnego preparatu. Leki o różnych nazwach mogą zawierać ten sam składnik! Koniecznie przestrzegaj dawkowania zalecanego przez producenta. Zwróć również uwagę na sposób przechowywania. Leki bez recepty powinieneś umieścić w chłodnym, suchym miejscu, bezpiecznym i niedostępnym dla dzieci. Trzymaj je w oryginalnych opakowaniach i nie wyrzucaj ulotek. Nie przyjmuj preparatów, które budzą jakiekolwiek podejrzenia – mogły zostać sfałszowane. Pamiętaj też o terminie ważności. Przeterminowane leki zanieś do apteki.