badania-okulistyczne Freelancer
4 lipca 2018

Jakie rodzaje badań wzroku stosuje się w okulistyce?

W każdym gabinecie okulistycznym możliwe jest wykonanie bardzo wielu rodzajów badań. Oczywiście to, jakie badania akurat zostaną wykonane, zależy od tego z jakiego powodu zgłosiliśmy się na wizytę oraz od naszego ogólnego stanu zdrowia. Inne badania będą bowiem wykonywane pacjentom, którzy zgłaszają się na wizytę kontrolną, a inne osobom, które chorują na jaskrę lub są cukrzykami. Jakie są zatem najważniejsze rodzaje badań wzroku?

Rodzaje podstawowych badań wzroku

Zaczniemy od krótkiego opisania tych badań wzroku, które wykonuje się praktycznie w trakcie każdej wizyty w gabinecie okulistycznym. Celem tych badań jest sprawdzenie czy u pacjenta nie ma żadnej widocznej wady wzroku lub czy się ona nie pogłębia. W tym celu wykonywane jest komputerowe badanie wzroku (badanie obiektywne) oraz klasyczne badanie ostrości wzroku polegające na odczytywaniu z tablicy różnych rozmiarów liter (badanie subiektywne).

To jednak jeszcze nie wszystkie podstawowe badania wzroku. W trakcie rutynowej wizyty u okulisty, zazwyczaj wykonywane jest również badanie ciśnienia wewnątrz oka przy użyciu tonometru. Badanie to może być wykonane na dwa sposoby, w zależności od rodzaju tonometru znajdującego się w gabinecie. Obecnie najczęściej stosuje się metodę bezdotykową: tonometr bezdotykowy wyrzuca z siebie porcję powietrza, która uderza w rogówkę i ją odkształca. Na tej podstawie możliwe jest wykonanie precyzyjnego pomiaru ciśnienia wewnątrz oka. W drugiej metodzie, czyli metodzie dotykowej, stosowany jest tonometr aplanacyjny. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu. Tonometr posiada specjalny pryzmat, który dotyka oka i dokonuje pomiaru jego ciśnienia.

Badanie całego oka

Kolejnym badaniem wykonywanym w gabinetach okulistycznych jest badanie całego oka z zastosowaniem lampy szczelinowej. To badanie jest wykonywane po uprzednim podaniu pacjentowi kropli rozszerzających źrenicę. Dzięki temu lekarz ma możliwość oceny stanu całej siatkówki, aż do nerwu wzrokowego. To daje szansę zbadania nie tylko oka, ale również wykrycia wielu chorób ogólnoustrojowych. Przede wszystkim cukrzycy i miażdżycy. Z tego względu badanie dna oka również zalicza się do grupy podstawowych badań okulistycznych, które zazwyczaj są wykonywane w trakcie rutynowej wizyty.

Badanie dodatkowe

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, która jest renomowanym dystrybutorem sprzętu okulistycznego i optycznego:

Jeżeli w trakcie rutynowego badania wzroku, lekarz ma jeszcze jakieś wątpliwości i nie może na ich podstawie postawić precyzyjnej diagnozy, wykonuje badania dodatkowe. Badania te są wykonywane m.in. osobom, u których w rodzinie były przypadki jaskry, mają wysokie ciśnienie wewnątrz oka lub widoczne zmiany w nerwie wzrokowym. 

Do dodatkowych badań okulistycznych zalicza się m.in. USG oka, które daje możliwość zobaczenia tego, co dzieje się niejako za okiem, czyli w oczodole. To badanie często jest wykonywane także u pacjentów, u których nie można wykorzystać lampy szczelinowej. Dzieje się tak u pacjentów z zaćmą lub bielmem rogówki. Pozwala wykryć guzy oka, przedarcia lub odwarstwienia siatkówki oraz zmiany w nerwach wzrokowych. USG oka jest także konieczne u pacjentów z zaćmą, w celu dobrania odpowiedniej soczewki.

Innym badaniem jest badanie obrazowe oka (HRT, GDX, OTC). Ta nowoczesna metoda pokazuje kolejne przekroje tkanek oka (siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego, rogówki itd.). Badanie to jest wykonywane w przypadku podejrzenia jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej, zmian cukrzycowych lub nowotworów.

Inne wykonywane badania to: badanie pola widzenia, które pozwala określić czułość nerwu wzrokowego oraz wykonywane od niedawna ultraszerokokątne badanie dna oka.