fajerwerki Freelancer
9 marca 2020

Koszt zakupu fajerwerków. Od czego zależy?

Sylwester to czas, który niewątpliwie kojarzy się z fajerwerkami i szampanem. Coraz częściej sztuczne ognie wykorzystuje się też podczas masowych wydarzeń w ciągu roku, ale też prywatnych uroczystości. Wyjątkowe, niewątpliwie emocjonujące i artystyczne pokazy przyciągają uwagę tłumów. Fajerwerki są też wykorzystywane przez osoby prywatne. Szacuje się, że w 2019 roku ich zakup przeciętny Kowalski wydał około 131 zł. A od czego zależy ich cena?

Jakie rodzaje fajerwerków wyróżniamy?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów fajerwerków. Do najpopularniejszych należą petardy, dostępne w wersji lontowej bądź na draskę. Obydwa rodzaje mają zastosowane opóźniacze umożliwiające oddalenie się na bezpieczną odległość. Pozwalają uzyskać kolorowy flash i głośną eksplozję.

Kolejnym rodzajem są wulkany i fajerwerki-fontanny, które wykonywane są z kartonu, a w ich wnętrzu są umieszczane tuleje. W nich z kolei mieści się mieszanka pirotechniczna, która w procesie spalania pozwala uzyskać efekt wulkanu na wysokość od 1 do kilku metrów.

Ciekawym i popularnym rozwiązaniem są także wyrzutnie tzw. wyroby wielostrzałowe. Dają one nawet kilkaset strzałów, działając na zasadzie moździerzy. Są odpalane tak jak petardy za pomocą lontu, a efekty pojawiają się w określonej kolejności i określonym odstępie czasowym.

Na rynku dostać można także rakiety – fajerwerki wykonane z tworzywa sztucznego lub papieru. Po ich odpaleniu i wyjściu na odpowiednią wysokość następuje eksplozja i pojawia się efekt wizualny, dźwiękowy oraz świetlny.

Warto wspomnieć także o rzymskich ogniach, które są podłużnymi tubami. Są one dostępne w wersji z różnymi efektami i wielkością kalibru. Im jest on większy, tym większy ładunek i rozbłysk na niebie. Mogą zawierać kilka, a nawet kilkanaście strzałów.

Z czego wynika koszt fajerwerków?

Fajerwerki nabywa się głównie w celu organizacji pokazu sztucznych ogni. Jest to duże przedsięwzięcie, którego cena jest uzależniona od wielu zmiennych. Do najważniejszych należą czas trwania pokazu, jego intensywność, wielkość i rodzaj efektów, synchronizacja z muzyką, ale też dynamika przedstawienia.

Specjaliści z Hurtowni Fajerwerków AS zaznaczają, że wszystkie wspomniane elementy łączą się ze sobą i wówczas pozwalają ustalić ostateczny koszt ich zakupu. Pokaz trwający 20 minut może być tańszy niż ten trwający połowę mniej. Decydując się na ich zakup i chcąc uzyskać oszałamiający efekt, warto zwrócić uwagę nie tyle na czas, ile na magię i zróżnicowanie całości, tak by zainteresować widownię. Z całą pewnością jest to spory wydatek, zdecydowanie większy niż w przypadku zakupu pojedynczych sztuk i indywidualnego ich odpalania.