wypoczynek-w-gorach Freelancer
13 lutego 2019

Majówka w górach, czyli recepta na udany wypoczynek

Dzięki możliwości połączenia kilku dni ustawowo wolnych od pracy z zaledwie kilkoma dniami wziętego urlopu długi weekend majowy stanowi doskonałą okazję do oderwania się od codzienności. Jest to opcja atrakcyjna przede wszystkim dla etatowców, a także rodzin z dziećmi chodzącymi do szkoły. Ponieważ z miasta wyjeżdża wtedy całkiem sporo osób, warto zaplanować majówkę z nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. A dokąd wyjechać? Jedną z najlepszych destynacji są polskie góry.

Dlaczego właśnie one? Z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, udanemu wypoczynkowi sprzyja zmiana otoczenia, natomiast wyjazd zagraniczny zwykle wiąże się nie tylko z większymi kosztami, ale też dłuższym czasem dojazdu na miejsce, co przy mniej więcej tygodniu „wolnego” potrafi mieć niemałe znaczenie. Z kolei na Bałtyk czy Mazury może być na początku maja jeszcze za zimno.

Lepszy nastrój na dzień dobry

Poza tym tylko w górach odetchnąć możemy powietrzem o właściwościach tak dobrze wpływających na nasz organizm. Im większa wysokość nad poziomem morza, tym zwiększa się też automatycznie produkcja czerwonych krwinek, niosących drogocenny tlen do każdej komórki ciała – a także endorfin, zwanych nie bez powodu hormonami szczęścia. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest zregenerować siły i „podładować baterie” przed kolejnymi tygodniami codziennych zmagań z rzeczywistością.

Blisko natury

Przyroda na początku maja jest już w górach w rozkwicie, przy czym słońce jeszcze nie operuje tak mocno, a przyjemny wietrzyk dodatkowo łagodzi klimat. Dodajmy do tego przecudowne widoki, a trudno będzie wyobrazić sobie lepsze okoliczności do wypoczynku na łonie natury. Zwłaszcza że ukształtowanie terenu czyni z niego przy okazji rewelacyjnie oddziałujący na kondycję wypoczynek aktywny – niezależnie od tego, czy przechadzamy się tylko po najbliższej okolicy, czy wybieramy w dłuższą trasę jednym z licznych szlaków pieszych bądź rowerowych.

Dla każdego coś fajnego

A jeśli przyroda „nie kręci” nas na tyle, by tylko do niej ograniczyć się na majówce? Również i w tym przypadku góry okazują się strzałem w dziesiątkę. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy historii, na których czekają muzea, skanseny, zabytkowe świątynie czy ruiny zamków – jak i fani sportów, w tym ekstremalnych. I to mimo że o tej porze roku nieczynne są już trasy zjazdowe! W zależności od tego, dokąd dokładnie pojedziemy, liczyć możemy bowiem na takie atrakcje, jak choćby parki linowe, ścianki wspinaczkowe czy spływy w kajaku lub pontonie rwącym górskim potokiem. Warto też sprawdzić, czy w okolicy nie znajdują się inne ciekawe rzeczy, np. kolejki, jaskinie bądź aquaparki.

Pełen relaks

Nic nie stoi też oczywiście na przeszkodzie, by w majówkę po prostu sobie poleniuchować, skosztować lokalnych przysmaków albo przejechać się dorożką. W górach znajduje się wiele obiektów oferujących zabiegi SPA & wellness, takich jak choćby Termy Szaflary czy Termy „Gorący Potok”. Jeśli zarezerwujemy nocleg w pobliżu podobnego kompleksu, nie tylko będziemy mogli pewnie liczyć na jakieś zniżki (Ośrodek Wypoczynkowy „Borowy” proponuje np. swym gościom aż 20 proc. rabatu na wstęp do wspomnianych term), ale rozwiążemy też przy okazji problem tego, jak wykorzystać urlop, gdy nie dopisze pogoda.