Freelancer
25 kwietnia 2017

Nie możesz znaleźć pracy? Podejmij pracę zagranicą!

Rynek pracy w Polsce nie jest łatwy. Choć bezrobocie teoretycznie maleje, średnie płace i rodzaj zawieranych umów nie sprzyjają poczuciu stabilności finansowej. Dlatego od lat wielu Polaków decyduje się na podjęcie stałej lub tymczasowej pracy za granicą.

Trudny rynek pracy

Realia pracy w Polsce nie są łatwe – zauważa nasz rozmówca z Agencji Pośrednictwa Pracy oraz Pracy Tymczasowej D&D. Samo poszukiwanie pracy jest zadaniem trudnym i wymagającym sporego zaangażowania, czasu i cierpliwości.

Jednocześnie umowy zawierane są na krótki okres, a często ich charakter – np. umowy o dzieło czy umowy-zlecenie, pozwala na zwolnienie pracownika praktycznie z dnia na dzień. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków poszukuje możliwości zarobkowych za naszą zachodnią granicą.

Praca dla Polaków w Niemczech

Jednym z najczęściej obieranych kierunków emigracji zarobkowej są Niemcy. Na rynku niemieckim istnieje duże zapotrzebowanie na fachowców, takich jak kierowcy, spawacze, elektrycy, ślusarze, hydraulicy, ale także personel produkcji i logistyki, w tym operatorów wózków, komisjonerów oraz pakowaczy.

W Polsce wciąż jeszcze są to zawody mało cenione, tymczasem w Niemczech tego rodzaju prace pozwalają na prowadzenie wygodnego życia i gromadzenie oszczędności.

Czy można wyjechać bez znajomości języka?

Dla wielu osób powodem odkładania decyzji o podjęciu pracy za granicą jest bariera językowa. Jednak do wykonywania wielu prac znajomości języka niemieckiego nie jest konieczna. Problemem może natomiast okazać się poszukiwanie zatrudnienia na miejscu bez umiejętności posługiwania się lokalnym językiem. Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z pomocy agencji pośrednictwa pracy, jeszcze przed wyjazdem.

Warunki pracy za granicą

W najlepszej sytuacji są osoby, które zdecydowały się na wyjazd przez agencję pośrednictwa pracy. Wyjeżdżając w ten sposób masz gwarancję z góry ustalonych warunków i wynagrodzenia, a także ubezpieczenie i w wsparcie koordynatorów. W wielu przypadkach agencja zajmuje się również zapewnieniem zakwaterowania delegowanych z Polski pracowników.