amerykański samochód Freelancer
27 listopada 2020

Na co uważać przy zakupie samochodu ze Stanów?

Auta pochodzące z rynku amerykańskiego kosztują zazwyczaj 20 – 30% mniej w porównaniu do ich europejskich odpowiedników. Charakteryzują się bogatym wyposażeniem, które jest bardzo atrakcyjne dla nabywców z Polski. Szczególną popularnością cieszą się modele luksusowe, ale sprowadza się również tańsze pojazdy. Przez podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej kupna samochodu ze Stanów, warto zorientować się, czy na pewno będzie to opłacalna inwestycja.

Samochody powypadkowe

Częstą praktyką jest import aut powypadkowych ze Stanów, nie raz przeznaczonych do kasacji na ziemiach amerykańskich. Uważa się, że nawet ponad 90% sprowadzanych samochodów posiada w swojej historii stłuczkę lub wypadek. W pełni sprawne i bezkolizyjne pojazdy importowane należą do rzadkości.

Specjalista z firmy Moto – Car, wyspecjalizowanej w importowaniu samochodów z USA i Kanady, podkreśla: Jeśli dany samochódw Stanach Zjednoczonych zostanie uznany za szkodę całkowitą, jego numer VIN jest kasowany ze wszystkich systemów. Może to rodzić szereg niedogodności, kiedy zajdzie potrzeba kupna części do pojazdu. Bez numeru VIN znalezienie potrzebnego elementu będzie bardzo problematyczne, a zdarzyć się może, że nawet niemożliwe.

Kupno samochodu powypadkowego lub zaklasyfikowanego, jako szkoda całkowita stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów. Zanim ulegnie się atrakcyjnie niskiej cenie, lepiej upewnić się, czy na pewno pojazd jest bezpieczny.

Przeróbki

Nabywając samochód ze Stanów trzeba liczyć się z faktem, iż tamtejsze auta są produkowane według innych standardów, niż ich odpowiedniki w Europie. W związku z tym, sprowadzony pojazd musi zostać zmodernizowany, aby spełniał polskie wymogi.

Pierwszą rzeczą do wymiany są elementy oświetlenia. W USA, w przeciwieństwie do Polski, nie ma nakazu montowania świateł przeciwmgielnych. Co więcej, światła przednie należą do grupy reflektorów symetrycznych, a czerwona barwa kierunkowskazów i pomarańczowa świateł pozycyjnych nie jest wskazana na polskich drogach.

Zdarza się, że w przypadku samochodów klasy premium, przerobienia będzie wymagał układ elektryczny, a to wiąże się z wymianą całego komputera, co jest bardzo kosztowne. Warto zwrócić również uwagę, czy prędkościomierz pokazuje szybkość w milach czy w kilometrach.

Aby być całkowicie pewnym jakości sprowadzanego samochodu ze Stanów Zjednoczonych, korzystną opcją będzie zlecenie tego zadania wyspecjalizowanej firmie. Można w ten sposób zaoszczędzić pieniądze, które być może musiałyby zostać przeznaczone na niezbędne naprawy auta.