druk plastizolowy Freelancer
13 października 2020

Na czym polega nanoszenie nadruków metodą transferu plastizolowego?

Transfer plastizolowy to popularna metoda nadruku stosowana głównie w przypadku odzieży i gadżetów reklamowych. Pozwala ona na uzyskanie wyrazistych motywów nawet na bardzo ciemnym tle. Z tego powodu transfer plastizolowy wykorzystuje się w przypadku kamizelek, czapek, toreb czy smyczy. Na czym dokładnie polega ta metoda druku i kiedy jest ona opłacalna?

Czym jest transfer plastizolowy?

Transfer plastizolowy to jedna z wielu metod tworzenia nadruków na tkaninach. Polega on na naniesieniu poszczególnych kolorów na arkusze folii lub papieru transferowego, a następnie przeniesieniu całości na produkt za pomocą specjalnych pras. Sposób ten sprawdza się doskonale w przypadku bardzo wymagających nadruków o niewielkich rozmiarach.

Wysoka jakość druku

Transfer plastizolowy to metoda druku do zadań specjalnych. Pozwala ona na dotarcie nawet w trudno dostępne miejsca i uzyskanie bardzo wyrazistych barw oraz gładkości powierzchni. Transfer plastizolowy jest również elastyczny i wyjątkowo wytrzymały, dlatego uznaje się go za bardziej wszechstronną metodę niż sitodruk popularny w branży odzieżowej.

Na jakich materiałach wykorzystuje się transfer plastizolowy?

Druk z wykorzystaniem transferu plastizolowego najczęściej realizuje się w przypadku tkanin bawełnianych, poliestrowych lub mieszanych. Wszystkie tekstylia tego typu muszą być odporne na działanie wysokich temperatur, które są nieodłącznym elementem tej metody nanoszenia nadruków.

Transfer plastizolowy a nakład

Druk z użyciem transferu plastizolowego bywa nieopłacalny, dlatego ta metoda jest rekomendowana głównie w przypadku średnich lub małych nakładów. Jeśli chcesz zamówić jedynie kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk odzieży reklamowej, ta technologia sprawdzi się znakomicie.

Transfer plastizolowy jest bardzo często wykorzystywany w przypadku wymagającej odzieży reklamowej. Jego dokładność i wysoka trwałość sprawdzają się świetnie podczas drukowania takich motywów jak niewielkie logo firmy – mówi specjalista z Zokart nadruki.

Zalety transferu plastizolowego

Największą zaletą transferu plastizolowego jest jego precyzja i możliwość uzyskania bardzo wyrazistych kształtów o niewielkim rozmiarze. Ta technika pozwala na tworzenie motywów w pełnej kolorystyce bez dodatkowych kosztów przygotowawczych. Druk plastizolowy umożliwia naniesienie grafik o maksymalnym rozmiarze 297 × 420 mm nawet w trudno dostępne miejsca. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak pamiętać o tym, że ta metoda nie jest wskazana w przypadku polarów i podobnych tkanin. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto się skonsultować ze specjalistą.