Freelancer
28 lutego 2019

Najpopularniejsze odmiany kwiatów ciętych

Kwiaty cięte doskonale nadają się do ozdoby wnętrz. Mogą także współtworzyć bukiet, który zostanie wręczony na specjalną okazję. Niestety, wiele rodzajów nie jest w stanie utrzymywać się po ścięciu przez dłuższy czas. Niektóre kwiaty więdną bardzo szybko, inne mogą wytrzymać tylko kilka dni. Są jednak gatunki, które w wazonie stoją nawet miesiąc czasu.

Kwiaty cieszące się dużą popularnością

Najpopularniejszym kwiatem ciętym jest róża, jednak tylko niektóre jej gatunki nadają się do wazonu. Najlepsze do tego są róże wielkokwiatowe, które charakteryzują się sztywnymi łodygami. Gatunki pnące, okrywowe i parkowe po ścięciu szybko więdną. W Polsce bardzo popularne są także tulipany, choć nie należą one do roślin trwałych. Cynie uprawia się jako ozdobne rośliny ogrodowe, jednak są przy tym bardzo wymagające. Po ścięciu mogą stać około dwóch tygodni. Warunkiem jest ich ścinanie podczas pełnego rozwinięcia. Różne odmiany cynii posiadają inne kolory kwiatów.

Kwiaty cięte o dużej trwałości

Jednymi z najtrwalszych kwiatów ciętychzłocienie, które po ścięciu są w stanie utrzymywać świeżość nawet przez miesiąc czasu. Mają one bardzo dużo odmian – mogą być białe, żółte, różowe, miedziane, a nawet czerwone. Podobną trwałość mają rudbekie o żółto-pomarańczowej barwie. Charakterystyczne dla polskiej jesieni są astry – trwałe, dekoracyjne kwiaty, których wielorakość odmian zapewnia bukietom różne barwy. Należy je ścinać w pełnym rozkwicie. Kwiaty goździka brodatego zazwyczaj są pojedyncze i jednobarwne, często z pierścieniem innego koloru. Rzadziej występują kwiaty pełne. Ich zakwit przypada na okres od połowy czerwca do sierpnia. Dużą odporność po ścięciu ma także jeżówka purpurowa, która nie tylko dobrze się prezentuje, ale także posiada właściwości lecznicze.

Kwiaty cięte o trwałości do tygodnia czasu

Mieczyki mogą stać w wazonie przez kilka dni, jednak woda musi sięgać aż do pierwszych kwiatów. Ich cechą charakterystyczną jest okazały kwiatostan. Są jednak trudne w uprawie. Dalie ścina się w pełni rozkwitu. Są popularnymi kwiatami ogrodowymi ze względu na wysokie walory ozdobne. Ekspert z firmy „Kwiaty Upominki” w Rybniku dodaje:

Dalie doczekały się licznych podgatunków różniących się wysokością łodygi oraz kształtem i barwą kwiatów. Na całym świecie jest kilka tysięcy odmian, z czego w Polsce występuje 60.

Lilie natomiast cechuje piękny kwiat oraz wspaniały zapach niektórych odmian. Są one wrażliwe na etylen, dlatego nie mogą przebywać w pobliżu dojrzałych owoców.