wyposażenie wędkarskie Freelancer
13 listopada 2020

Nie tylko wędka, czyli jaki sprzęt powinien posiadać wędkarz?

Wędkarstwo to hobby cieszące się niesłabnącą popularnością, ale i wymagające odpowiedniego sprzętu. Niezależnie od tego, czy łowimy dla sportu czy dlatego, że po prostu lubimy relaks w ciszy i na łonie natury, sama wędka nam nie wystarczy. Aby mieć szanse na udany połów, nawet początkujący wędkarz powinien posiadać w swoim ekwipunku cały szereg mniejszych lub większych akcesoriów. Sprawdźmy, bez czego nie może obejść się żaden wędkarz.

Haczyki i kotwice

Przegląd niezbędnych akcesoriów wędkarskich zaczynamy od haczyków. Wachlarz dostępnych na rynku rozwiązań z tej kategorii jest bardzo szeroki – haczyki różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale też ilością ostrzy oraz kolorem. Dobór haczyka lub kotwiczki powinien być uzależniony od tego, na jaki gatunek ryb polujemy. Zasada jest prosta – im większy okaz, tym większy i solidniejszy powinien być haczyk lub kotwiczka. Małe ryby nie będą w stanie połknąć dużej kotwiczki o trzech ostrzach, duże z kolei z łatwością nam uciekną, jeśli zastosujemy kotwiczki małe. Warto również zwrócić uwagę na kolor – optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie haczyków w kolorze stosowanej przynęty. Jeśli więc łowimy na czerwone robaki, również haczyk powinien być koloru czerwonego. Haczyki oznaczane są numerami, odzwierciedlającymi ich wielkość. Zasadą jest, że im większy haczyk, tym niższy jest jego numer.

Żyłka i przypon

Wybór żyłki uzależniony jest od tego jaką metodą łowimy, gdzie oraz jakie ryby nas interesują. Uniwersalnym rozwiązaniem jest żyłka o średnicy 0,16 mm do 0,25 mm, które sprawdzi się w większości sytuacji. Niezbędnym elementem wyposażenia wędkarskiego jest również przypon, czyli odcinek żyłki, którym łączymy haczyk z żyłką główną. Warto stosować się do zasady, że przypon ma mieć średnicę mniejszą, niż żyłka. Dlaczego?

– Ma to na celu zabezpieczenie się przed stratą żyłki – mówi przedstawiciel firmy Fishkon – Jeśli na haczyk złapie się zbyt duża i silna ryba, przypon zerwie się łatwiej, niż żyłka. W takiej sytuacji tracimy jedynie haczyk i przypon, żyłka i pozostała część zestawu zaś pozostanie nienaruszona.

Spławik

Dzięki spławikowi jesteśmy w stanie zorientować się, że przynęta została pochwycona przez rybę. Tradycyjnie spławiki wykonywane były z drewna, dziś na rynku można znaleźć produkty z tworzyw sztucznych. Ciekawym rozwiązaniem są spławiki przezroczyste, których jedynie końcówka wystająca ponad wodę jest oznaczona kolorem. Spławik jest wtedy mniej widoczny, co powoduje że ryby są mniej płochliwe. Spławik jest nam niezbędny do wędkarstwa spławikowego.

Przynęta i zanęta

Aby ryba połknęła haczyk, trzeba ją do tego zachęcić – właśnie w tym celu stosuje się przynęty. Wyróżniamy przynęty naturalne i sztuczne. Do pierwszej kategorii zaliczają się przede wszystkim larwy owadów (np. much) i dżdżownice, a także części roślin. W praktyce przynętą może być wiele produktów, które możemy znaleźć w kuchni, np. ser lub pieczywo. Przynęty sztuczne to z kolei wykonywane zazwyczaj z tworzyw sztucznych lub metalu elementy, które swoim kształtem, kolorem lub sposobem poruszania się imitują małe rybki. Przynęty takie nadają się do wielokrotnego użytku. Ważną częścią wyposażenia wędkarza jest również zanęta, czyli aromatyczna karma, służąca do zwabienia ryb w wybrane miejsce. Stosuje się ją nawet przez kilka dni przed połowem, w celu przyzwyczajenia zwierząt do lokalizacji, gdzie zamierzamy łowić.