freelancer Freelancer
5 kwietnia 2016

Organizacja czasu freelancera

Pracownicy biur narzekają na 8h pracy i nieustannie marzą o dowolnym trybie pracy. Co innego powie freelancer, który największy problem ma z organizacją czasu i dyscypliną właśnie. Jeżeli Twoje marzenia skonfrontowały się z rzeczywistością, jeżeli z etatowego pracownika stałeś się freelancerem albo jeżeli od dawna już nim jesteś i męczy Cię problem samodyscypliny – dowiedz się, jak w prosty sposób zadbać o organizację czasu. Sprawdź, jak pracować w domu, aby wykonywać terminowo wszystkie obowiązki i w dodatku znaleźć czas na przyjemności!

Freelancer przed poważnymi problemami

Jeżeli nasza praca polega na stałym kontaktowaniu się z ludźmi, np. z klientami – nieco prościej jest być zdyscyplinowanym, dostosowujemy bowiem godziny pracy do terminarza biurowego. Zupełnie inaczej jest w przypadku osób działających niezależnie i samodzielnie. Wtedy pojawiają się inne problemy i pokusy, które mają bezpośredni wpływ na naszą dezorganizację. Kłopoty ze skupieniem, brak motywacji do wczesnego wstawania albo łączenie pracy z obowiązkami domowymi to tylko niektóre z nich.

Podstawowa trudność polega na tym, aby rozsądnie rozdzielić dwie sfery: pracę i sprawy domowe oraz przyjemności. Obie są związane z jedną przestrzenią, którą najczęściej jest dom. Problem mieszania sfer wynika z braku wyraźnej granicy, którą w normalnej pracy przekraczamy w momencie powrotu z pracy do domu.

Freelancer to szczęściarz?

Z drugiej strony wydaje się, że droga do pracy albo do domu zajmuje dużo czasu, który każdy freelancer ma ogromne szczęście zaoszczędzić. W praktyce niestety to tak nie wygląda. Zaoszczędzony czas ginie nie wiadomo kiedy i gdzie, a zadania do wykonania przeciągają się na długie popołudnia – dlaczego tak się dzieje?

Poszukiwany freelancer – wymagania

To proste. Każdy freelancer staje przed poważnym zmaganiem, dlatego od każdego z nich wymagane są dodatkowe cechy: samodyscyplina i mobilizacja. Jeżeli nie będziemy trzymać się jasno określonych reguł, krótkie, drobne i nienormowane odstępstwa sprawią, że nie wyrobimy się z obowiązkami, będziemy sfrustrowani i mniej efektywni. Jeżeli natomiast pozwolimy sobie na długo wyczekiwany odpoczynek, gdy wypełni wszystkie obowiązki, będziemy czerpali większą radość z rozrywki oraz nabierzemy dużo sił do pracy, a samozadowolenie utwierdzi nas w tym, że jest to idealny system pracy dla nas.

W drugim artykule znajdziesz plan działań, który pozwoli Ci osiągnąć sukces.