freelancer Freelancer
5 kwietnia 2016

Plan działań freelancera – 4 warunki skutecznej pracy

W poprzedniej części dowiedzieliśmy się, przed jakimi wyzwaniami staje każdy freelancer oraz jakie wymagania musi spełniać. Osobie pracującej w domu potrzebna jest umiejętność oddzielania czasu na pracę i czasu na obowiązki domowe oraz przyjemności. To jednak nie wszystko. Aby pracować efektywnie i skutecznie, potrzebny jest konkretny plan działań. Przedstawiamy go w poniższym artykule.

Aby osiągnąć sukces, wystarczy stworzyć swój radykalny plan działań, który będzie odgrywał rolę szefa stojącego za plecami. Jeżeli potrzebujemy motywacji, możemy plan działań zapisać na kartce i zawiesić nad biurkiem. Od biurka zatem zacznijmy.

1. Przestrzeń pracy

Pierwszym warunkiem, bez którego nie obędziemy się, jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni. W domu czujemy się swobodnie i nawet jeżeli drobne obowiązki wypełniamy w pozycji leżącej ze stolikiem na laptopa na kolanach, praca ma o wiele większe wymagania. Przede wszystkim musimy zorganizować sobie takie miejsce w domu, które będzie wyciszone, dobrze oświetlone oraz które będzie sprzyjało naszemu skupieniu. Wyjście z tego miejsca będzie oznaczało przerwę, wejście zaś – sumienną pracę. W tym celu przygotujmy swoje małe biuro. Niezbędne jest biurko i wygodne krzesło albo fotel, miejsce na nasze notatki, potrzebny sprzęt i gadżety biurowe.

2. Grafik

Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie stałych pór pracy. Oczywiście w zależności od liczby zleceń i ich rangi grafik może ulec zmianie. Jeśli jednak będziemy mieli podstawową wersję, wprowadzenie jednorazowej modyfikacji będzie o wiele prostsze. Tak więc ustalmy konkretne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także wyznaczmy racjonalnie wszystkie przerwy. Weźmy pod uwagę indywidualne potrzeby organizmu i zalecane krótkie oderwanie się od komputera. Starajmy się również wyznaczyć stałe pory posiłków, przeznaczmy również czas na sprawdzanie poczty, odpisywanie na maile czy lekturę wartościowych tekstów albo naukę.

3. Kalendarz

Oprócz stałego grafiku pracy niezbędny jest również kalendarz. Idealnie sprawdzi się duży ścienny kalendarz z dużym polem na notatki. W kalendarzu wpisujemy wszystkie nasze obowiązki, terminy zleceń i wszystkie bieżące sprawy. Bez harmonogramu z łatwością zgubimy się w natłoku zadań.

4. Piżama – domowy dress code?

Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek nad strojem, w którym pracujemy w domu? Okazuje się, że to bardzo ważny element, któremu poświęcamy uwagę na koniec artykułu. Zasada brzmi prosto: nigdy nie pracuj w piżamie. Piżama w bardzo skuteczny sposób rozleniwia i daje wrażenie niegotowości. Załóżmy wygodny dres czy ulubiony strój dzienny i działajmy!