kantor Freelancer
17 marca 2020

Podstawowe błędy popełniane przy wymianie walut

Wybierając się w podróż za granicę, staje przed nami zadanie w postaci wymiany waluty. Najpopularniejszym sposobem jest wizyta w kantorze. Jeśli jednak na co dzień nie mamy do czynienia z przeliczeniami walutowymi, to możemy dać się naciągnąć na niekorzystny kurs, a taka pochopnie dokonana transakcja może nas słono kosztować. Na co zwracać uwagę oraz jakich błędów unikać dokonując wymiany walut?

Na co uważać w kantorze?

W kantorach stacjonarnych różnice kursowe oscylują w granicach kilkunastu groszy na jednostce. Oznacza to, że koszt wymiany waluty jest nieco niższy niż w bankach, w których wymiana należy do najdroższej opcji. Warto jednak pamiętać, że gdy chcemy skorzystać z usługi lokalnego kantoru za granicą, zawsze sprawdzajmy, jaki oferuje kurs w porównaniu z innym kantorem w pobliżu lub w Internecie. Często nieuczciwi właściciele windują ceny walut, by więcej zyskać na nieświadomych turystach. Dokonywanie wymiany w pośpiechu, w pierwszym lepszym kantorze, a w dodatku na ostatnio chwilę, jest sporym błędem. Skutkiem takiego podejścia mogą być duże straty na transakcji.

Według specjalisty z firmy centkantor-opole.pl: „Bardzo ważną radą, jaką dają innym doświadczeni turyści, jest unikanie kantorów na lotniskach czy w kurortach turystycznych. Choć jest to wygodne, to w takich kantorach kursy są zwykle mniej atrakcyjne. Najczęściej oferują one bardzo niekorzystne oferty.” Niewątpliwie, właściciele takich kantorów zdają sobie sprawę, że często jesteśmy gotowi skorzystać z gorszych kursów, aby uniknąć tracenia czasu na poszukiwanie korzystniejszej oferty. Z kolei wymiana walut poza takimi punktami, w nieco bardziej egzotycznych krajach, wiąże się z ryzykiem, że zostaniemy oszukani lub napadnięci po przeprowadzeniu transakcji.

Kantory online

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się kantory online. Kiedy planujemy wymianę walut, warto wcześniej porównać kursy w tradycyjnych punktach z ich ofertą. Wymiana przez Internet to dobry wybór, przede wszystkim, gdy musimy wymienić sporą sumę pieniędzy, a obawiamy się podróżowania z większą gotówką. Poza tym kantory online zapewniają najniższe na rynku spready walutowe, dzięki czemu dokonywanie transakcji jest dużo bardziej opłacalne niż w tradycyjnym punkcie lub banku. Jednak dokonując takiej transakcji, należy dokładnie sprawdzić, czy połączenie jest szyfrowane, a także czy kantor ma status krajowej instytucji płatniczej oraz kto jest jego właścicielem.