praca za granica Freelancer
18 października 2016

Praca za granicą. Na co zwrócić uwagę?

Wiele osób traktuje wyjazd za granicę jako szansę na wyższe zarobki, rozwój lepsze życie. Faktycznie, praca w innym kraju otwiera przed nami nowe możliwości, ale tylko pod warunkiem, że podejdziemy do tematu z odpowiednim nastawieniem i dobrze przygotujemy się do zmiany, jaką niewątpliwie jest wyjazd za granicę.

Inny kraj – inne zasady

Przede wszystkim, musimy zastanowić się, w jakim kraju chcemy pracować. Pamiętajmy, że zmieniamy nie tylko miejsce zamieszkania, ale również kulturę i przepisy prawne. Bo w każdym państwie mogą się one bardziej lub mniej różnić, od tych, które mamy w Polsce. Dlatego warto sprawdzić, czy konieczne jest dodatkowe pozwolenie na pracę oraz jakie warunki musimy spełnić, aby korzystać z dodatkowych świadczeń. Zorientujmy się też w cenach – może się okazać, że wysokie zarobki nie przełożą się na podniesienie naszego poziomu życia lub wręcz przeciwnie.

Kontakt z bliskimi

To bardzo ważny, a mimo to często pomijany aspekt. Wyjeżdżamy do obcego kraju, gdzie prawdopodobnie nikogo nie znamy. Nasza rodzina zostaje w Polsce i warto sprawdzić, czy będziemy mieli możliwość odwiedzenia jej od czasu do czasu. W tym celu zorientujmy się, jak wybrane przez nas miejsce pracy jest skomunikowane z miejscem zamieszkania naszych bliskich. Istnieją przewoźnicy, którzy świadczą usługi przewozowe na terenie UE, np. firma przewozowa Sprint Bus. Sprawdźmy ceny biletów i zestawmy je z naszymi założonymi zarobkami.

Legalna praca, umowa, warunki

Niemniej ważne są również warunki zatrudnienia. Niektórzy jadą  „na ślepo” licząc na łut szczęścia. Jednak bezpieczniej jest jeszcze w Polsce znaleźć ofertę pracy i zaaplikować – często pracodawcy z zagranicy organizują rozmowy rekrutacyjne przez skype, aby umożliwić kandydatom udział w nich jeszcze przed podjęciem decyzji o przeprowadzce. Koniecznie zapoznajmy się z warunkami i zarobkami, a także umową. A gdy podejmiemy ostateczną decyzję,  możemy rezerwować bilet i planować wyjazd do pracy zagranicę.