Statyw mikrofonowy biurkowy Freelancer
17 lipca 2021

Rodzaje statywów mikrofonowych i ich przeznaczenie

Statyw mikrofonowy to akcesorium służące, jak sama nazwa wskazuje – do trzymania mikrofonu. Możemy wyróżnić kilka rodzajów statywów, a poszczególne z nich będą odpowiadały na inne potrzeby. W poniższym artykule opiszemy pokrótce najpopularniejsze rodzaje statywów mikrofonowych i ich przeznaczenie.

Proste statywy mikrofonowe

Statyw prosty to jeden z najpopularniejszych i jednocześnie najprostszych pod kątem konstrukcji statywów mikrofonowych. Doskonale sprawdzają się zarówno do rejestracji wokalu, jak i niektórych instrumentów muzycznych. Standardowy statyw prosty umożliwia regulację wysokości dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu możemy umieścić mikrofon na uchwycie i jednocześnie mieć wolne ręce. Umieszczając mikrofon na prostym statywie na scenie niwelujemy drgania i zyskujemy jego stabilność. Niedrogich statywów charakteryzujących się wysoką jakością warto szukać w sprawdzonych sklepach muzycznych, takich jak np. Lighting Center.

Statyw z ramieniem

Kolejny rodzaj statywu to statyw mikrofonowy z ramieniem. W wyglądzie bardzo przypomina normalnych rozmiarów statyw prosty z dodatkowym, poprzecznym ramieniem. To właśnie ramię sprawia, że jest on bardziej uniwersalny w użyciu niż statyw prosty. Dzięki ramieniu o wiele prościej i łatwiej jest zmienić wysokość mikrofonu, co jest szczególnie przydatne podczas koncertów, gdzie na scenie w szybkim tempie zmieniają się artyści. Łatwo sterowane ramię umożliwia też dostosowanie mikrofonu do osoby grającej na siedząco na jakimś instrumencie – fortepianie czy gitarze. Poza samą wysokością statywu również ramię jest regulowane – można je pochylać, przekręcać i dowolnie regulować jego długość.

Statywy mikrofonowe podłogowe i stołowe

Statywy mikrofonowe podłogowe, nazywane również krótkimi, to idealnie rozwiązanie na koncerty. Służą przede wszystkim do nagłaśniania bębna perkusyjnego czy wzmacniacza gitarowego. Ten rodzaj statywu charakteryzują duże możliwości ustawiania, jak również stabilność. Dzięki temu można użyć nawet cięższego mikrofonu. Ostatnim rodzajem są statywy mikrofonowe stołowe, które wyglądem mogą przypominać statyw podłogowy – posiadają krótkie nóżki do ustawienia na blacie. Jednak głównym przeznaczeniem tego rodzaju statywów są domowe studia nagrań. Sprzęt ten jest szczególnie przydatny przy nagrywaniu podcastów czy vlogów. W związku z „biurkowym” zastosowaniem, statywy takie są dość lekkie, nie zajmują wiele miejsca i są łatwe w przenoszeniu czy przechowywaniu. Charakteryzuje je jednak mniejsza stabilność.