sesja-slubna Freelancer
5 lutego 2019

W studio czy w plenerze? – Gdzie wykonać sesję ślubną

Ślub to uroczystość, do której często przygotowujemy się długimi miesiącami. Zależy nam na każdym detalu, by ceremonia ślubna i wesele odbyły się w taki sposób, jaki sobie wymarzyliśmy oraz by rzecz na długo zapadła w naszych sercach i umysłach. Pamięć, jak wiadomo, jest zawodna, dlatego też warto tutaj wspomóc się techniką i najważniejsze obrazy związane z tym wydarzeniem uwiecznić na fotografiach.

Czemu służy fotograficzna sesja ślubna?

Oczywiście mówiąc tutaj o fotograficznej sesji ślubnej mamy na myśli zdjęcia, które będą uwieczniać tylko i wyłącznie głównych aktorów  ceremonii, a więc nowo poślubioną parę. Nie jest to zwykłe filmowanie przebiegu samego ślubu i wesela oraz wszystkich jego uczestników przy pomocy kamery lub aparatu fotograficznego, kiedy to nikogo nie ustawiamy do zdjęć i  rejestrujemy wszystko „jak leci”.

Profesjonalna zdjęciowa sesja ślubna  rządzi się innymi prawami. Jak mówią nam fotograficy z firmy Zakład Fotograficzny Fotofinezja z Sosnowca, chodzi tutaj przede wszystkim o uchwycenie tego, co wiąże dwie kochające się osoby, a co przecież na ich obliczach jest widoczne: miłość, wzajemne zaufanie i przywiązanie do siebie. Wydobycie wszystkich niuansów, świadczących o takich właśnie uczuciach jest możliwe tylko przy właściwej ekspozycji i dobrym oświetleniu rysów oraz mimiki naszych twarzy.

Różnice między studyjną a plenerową ślubną sesją zdjęciową

Wydawać mogłoby się, że współczesna, niezwykle wyrafinowana technika fotografii cyfrowej skutecznie zaciera różnice między wykonywaniem zdjęć w studio i w plenerze. To jednak tylko pozory. Co prawda nic nie stoi na przeszkodzie, aby także gdzieś w tzw. terenie ustawić odpowiednio blisko siebie nowo poślubionych i dobrze ich oświetlić, lecz uchwycenie prawdziwych emocji rysujących się na ich twarzach wymaga jeszcze jednego istotnego warunku: swoistego wyciszenia się i skupienia osób fotografowanych. W plenerze wypełnienie tego wymogu jest niezwykle trudne ze względu na dochodzące zewsząd dźwięki i różne świetlne refleksy, które skutecznie nas rozpraszają. Także świadomość, że ktoś nas może obserwować, nie sprzyja takiemu skupieniu. W trakcie ślubnej sesji zdjęciowej w studio tego typu utrudnienia nie występują.

Konkludując: jeśli chcecie, by ślubne zdjęcia ukazywały przede wszystkim Wasze niczym niezakłócone emocje i wzajemne do siebie uczucia to zdecydujcie się na sesję studyjną, jeśli natomiast wystarczy Wam tylko i wyłącznie uwiecznienie swych postaci to wybierzcie sesję plenerową.