zdobione opakowania kartonowe Freelancer
18 marca 2020

Zdobienia i uszlachetnienia opakowań kartonowych

Wszelkie opakowania stanowią bardzo ważny element końcowego produktu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że opakowania pełnią wiele funkcji, dzięki którym produkt jest nie tylko chroniony, ale również  zachęca do zakupu danego produktu. Aby opakowanie było trwałe i atrakcyjne dla odbiorców stosuje się zdobienia i uszlachetnienia opakowań kartonowych. Co to oznacza?

Rola opakowań kartonowych

Nie wszyscy jesteśmy świadomi tego, że to właśnie opakowania odgrywają bardzo istotną rolę w reklamie oraz sprzedaży produktu. Dlaczego tak jest? Jak mówią specjaliści z firmy Matpack: „Zazwyczaj większość z nas kupuje oczami. Dlatego też zwracamy uwagę na to, jak jest zapakowany dany produkt oraz jak wygląda jego opakowanie”.

Dzięki zdobieniu i uszlachetnieniu opakowań możemy stworzyć własne i niepowtarzalne opakowanie, które będzie wyróżniać się na tle konkurencji. Nie zapominajmy też, że opakowania oprócz funkcji marketingowej, pełnią również rolę ochronną produktu. Jednym z najczęściej stosowanych opakowań są opakowania kartonowe. Wbrew pozorom są one bardzo wytrzymałe i używa się ich do pakowania bardzo różnorodnych produktów począwszy od wyrobów cukierniczych oraz innej żywności, aż po produkty przemysłowe. Opakowania te chronią produkty przed wilgocią, zamoczeniem oraz innymi uszkodzeniami, na które towar jest narażony podczas, chociażby transportu. Warto też wiedzieć, że większość producentów opakowań kartonowych do ich produkcji wykorzystuje surowce odnawialne i kartony biodegradowalne. W odróżnieniu od opakowań plastikowych są to rozwiązania w pełni ekologiczne.

Zdobienie i uszlachetnianie opakowań

Zdobienie opakowań jest ważne ze względu na funkcję marketingową, jaką pełnią właśnie opakowania. Zdobienia i uszlachetniania opakowań kartonowych można dokonać na wiele sposobów. Jednym z nim jest hot-stamping, czyli termodruk. Jak sugeruje nazwa jest to metoda wykorzystująca wysoką temperaturę. Proces hot-stampingu polega na nałożeniu specjalnej folii na niektóre elementy nadruku. Dzięki temu uzyskujemy bardzo charakterystyczny srebrny, metaliczny, a nawet złoty połysk. W tym celu wykorzystuje się folie metaliczne o różnorodnej kolorystce, które są zgrzewane za pomocą specjalnej matrycy. Opakowania kartonowe można również zdobić za pomocą tłoczenia wklęsłego lub wypukłego. Dzięki niemu na opakowaniu kartonowym możemy uzyskać dowolny wzór, napis lub rysunek w formie wypukłej lub wklęsłej. Do uszlachetniania opakowań kartonowych używa się również foliowania. Polega ono na nałożeniu na opakowanie folii termokurczliwej. Dzięki niej opakowanie jest dużo bardziej odporne na wilgoć, czy też zamoczenie. Dzięki nowoczesnej technologii mamy możliwość nadruku na opakowaniu kartonowym dowolnego wzoru, napisu, czy też logo firmy.