odpowiednia ksiegowa Podatnik
11 lipca 2016

Cechy dobrej księgowej

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, czy zarządzą działaniem zatrudniającej większą ilość pracowników spółki. Wbrew pozorom zajmowanie się finansami firmy to zadanie wymagające bardzo dużo czasu, wiedzy, odpowiednich umiejętności oraz cech. Dlatego od lat dużą popularnością wśród małych i średnich przedsiębiorców cieszą się usługi zewnętrznych księgowych. Oto kilka przymiotów, które powinna posiadać osoba zajmująca się naszymi finansami

Duże doświadczenie i formalne wykształcenie

To jedne z pierwszych rzeczy, na które zwracają uwagę przedsiębiorcy planujący zatrudnić księgowego. Są to mierzalne dowody jakości świadczonych przez nich usług. Księgowi z wieloletnim doświadczeniem, będący absolwentami renomowanych uczelni ekonomicznych z dużą dozą prawdopodobieństwa znacznie lepiej poradzą sobie ze stojącymi przed nimi zadaniami.

Odpowiednia wiedza i kwalifikacje

Prawo podatkowe zmienia się bardzo często – wprowadzane do przepisów nowelizacje są bardzo często niezrozumiałe dla przeciętnego obywatela, który nie zajmuje się na co dzień ekonomią i finansami. Dobry księgowy powinien posiadać szeroką wiedzę o obowiązujących przepisach, a także być perfekcyjnie zorientowany w zawiłych procedurach formalnych. Oznacza to, że osoba pracująca na stanowisku księgowego zobowiązana jest do stałego poszerzania swojej wiedzy i podnoszenia kwalifikacji.

Rzetelność i odpowiedzialność

Błędy są rzeczą ludzką, jednak w przypadku księgowości nawet drobne niedopatrzenia mogą mieć wiele poważnych konsekwencji. Dobry księgowy powinien charakteryzować się tym, że bardzo odpowiedzialnie podchodzi do swoich obowiązków służbowych, co pozwoli mu unikać ewentualnych pomyłek i niedociągnięć.

Pozostałe cechy

Zawód księgowego znajduje się na styku kilku różnych dziedzin – między innymi prawa i ekonomii – i wiąże się z koniecznością dość częstego kontaktu z klientem oraz podmiotami zewnętrznymi (urzędnikami, audytorami, kontrolami skarbowymi). Księgowy, który profesjonalnie podchodzi do swoich obowiązków, umie dobrze zorganizować swój czas pracy, kontrolować stres i zachować wysoką kulturę osobistą w każdej sytuacji.

Biuro rachunkowe Roszkowska-Galant to profesjonalna firma, świadcząca usługi z zakresu księgowości oraz doradztwa podatkowego.