Szkolenia zawodowe Podatnik
7 stycznia 2022

Jak działają Zakłady Doskonalenia Zawodowego?

Zakłady Doskonalenia Zawodowego to organizacja, w której odbywają się nie tylko szkolenia i kursy, ale również prowadzone są szkoły zawodowe. Celem ZDZ jest działalność edukacyjna związana z praktyczną nauką zawodu. Mogą w nich szkolić się zarówno dorośli, jak i młodzież. Dowiedz się, jakie kompetencje zdobędziesz w ośrodku Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

Czym się różni ZDZ od innych firm szkoleniowych?

Obecnie na rynku jest wiele prywatnych firm szkoleniowych. Jednak często ich usługi są zakończone prywatnym świadectwem ukończenia, które nie jest certyfikatem zawodowym. Organizacja ZDZ swoje korzenie ma już w XIX wieku. Wiele ośrodków jest prowadzona od dekad, jak np. ZDZ w Łodzi działający od 1936 roku. Ugruntowana historia i wieloletnie doświadczenie w działalności edukacyjnej to zaleta ZDZ. Do działań Zakładu Doskonalenia Zawodowego należy:

  • prowadzenie kursów i szkoleń zawodowych,
  • edukacja w systemie szkolnym,
  • nauka zawodu,
  • organizowane warsztatów szkoleniowo-produkcyjnych,
  • działalność związana z poradnictwem i pośrednictwem pracy,
  • prace Komisji Egzaminacyjnych.

ZDZ to placówki, w których znajduje się doświadczona kadra wykładowców i nauczycieli.

Kursy zawodowe

Celem ukończenia kursów zawodowych jest zdobycie określonych kwalifikacji, które mogą dotyczyć możliwości wykonywania zawodu lub danej czynności. Samo uczestnictwo w zajęciach nie daje tych uprawnień, kursant jest zobowiązany do przystąpienia do egzaminu potwierdzającego nabyte kwalifikacje. Kwalifikacyjny kurs zawodowy, w przeciwieństwie do szkolenia, musi być zgodny z wytycznymi MEN. Wśród popularnych kursów znajdziesz:

  • kurs ADR dla kierowców zawodowych, którzy chcą zdobyć uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych,
  • kurs księgowości dla osób starających się o certyfikat zawodowy księgowego lub specjalisty ds. rachunkowości,
  • kurs na operatora wózka jezdniowego, podczas którego można przećwiczyć praktyczną obsługę wózków oraz przygotować się do państwowego egzaminu UDT.

Zalety kursów zawodowych w ZDZ

Jakość kształcenia w ZDZ jest poparta certyfikatami krajowymi oraz systemu jakości ISO 9001:2009. Ukończenie kursu zawodowego w Łodzi czy innym mieście jest tożsame z przystąpieniem i zdaniem egzaminu potwierdzającego zdobycie kwalifikacji. Podniesienie umiejętności zawodowych to szansa na awans i podwyżkę w miejscu pracy. Ukończenie kursu kwalifikacyjnego zwiększa Twoje szanse na rynku pracy. Znacznie łatwiej jest znaleźć korzystną ofertę pracy, jeśli dysponujesz certyfikatem potwierdzającym zdobyte umiejętności.