Jak wziąć kredyt na mieszkanie i nie stracić Podatnik
21 sierpnia 2018

Jak wziąć kredyt na mieszkanie i nie stracić?

Własne mieszkanie czy nawet dom to marzenie większości z nas. Niestety, w dzisiejszych realiach mało kogo stać na zakup nieruchomości za gotówkę. Większość osób, które planują inwestycję we własne cztery kąty, ostatecznie decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Jednak taka pożyczka od banku zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. A więc jak wziąć kredyt na mieszkanie, żeby nie stracić?

Kredyt to wydatek. Za co dokładnie zapłacisz?

Podejmując decyzję o wzięciu kredytu bankowego zawsze musimy liczyć się z tym, że pożyczoną kwotę będziemy musieli zwrócić z odsetkami. Dodatkowym kosztem kredytu na mieszkanie jest prowizja. Zarówno odsetki, jak i prowizja, muszą być określone w umowie, którą podpisujesz z bankiem, jednak te dwie sumy nie wyczerpują kosztów, do jakich zostaniesz pociągnięty, spłacając kredyt.

Wśród dodatkowych kosztów kredytu na mieszkanie trzeba wymienić obligatoryjne ubezpieczenie, a także opłatę za ewentualnie wcześniejszą spłatę pożyczki. A zatem porównując dostępne możliwości kredytowania powinieneś brać pod uwagę również planowany czas spłaty.

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na koszt spłaty kredytu mieszkaniowego jest ryzyko stopy procentowej. Obecnie stopy procentowe w Polsce są relatywnie niskie, jednak dla kredytobiorcy powinno to być ostrzeżenie, że na przestrzeni lat, w których będzie spłacał zaciągniętą pożyczkę, może oznaczać to poważny wzrost raty.

Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt?

Jednym ze sposobów poszukiwania najbardziej korzystnego kredytu na mieszkanie jest samodzielne porównanie ofert różnych banków. Oczywiście, jeśli masz czas na to, by osobiście odwiedzić każdy bank i rozmawiać z pracownikiem na temat oferty, jaką może ci zaproponować.

Minusem stosowania tej taktyki jest brak jednolitych kryteriów przedstawiania oferty kredytowej, co znacznie utrudnia porównanie rzeczywistych cen pożyczek. Każdy kredytodawca ma inny sposób przedstawiania całkowitych kosztów swojej usługi, przy czym celem jest zawsze zaprezentowanie swojej propozycji w jak najlepszym świetle. Jeżeli nie masz doświadczenia w zarządzaniu dużymi kwotami, samodzielny wybór kredytu jest mocno ryzykowny.

Dużo bezpieczniejszym sposobem jest konsultacja z ekspertem. W Trójmieście takie usługi na wysokim poziomie świadczy Finansowy Piotr z siedzibą w Gdańsku. Ekspert kredytowy to doradca niezwiązany z żadnym konkretnym bankiem, toteż jako osoba bezstronna, zawsze jest w stanie udzielić ci rzetelnych informacji.

Specjalista ds. kredytów dokładnie przeanalizuje twoje możliwości finansowe i porówna je do ofert różnych banków, dzięki czemu bardzo szybko znajdzie propozycję, która zaspokoi twoje potrzeby. Będąc fachowcem, doradca odnajdzie i wyjaśni ci wszystkie ewentualne kruczki poszczególnych umów kredytowych, wskaże  ofertę najtańszą i najbezpieczniejszą.

Konsultacje z doradcą kredytowym zawsze powinny być w pełni dyskretne i poufne, abyś miał pewność, że informacje na temat twoich finansów nie dotrą do żadnych postronnych osób. Dlatego wybierając eksperta upewnij się, że masz do czynienia z osobą godną zaufania, doświadczoną i cenioną.