doradca podatkowy Podatnik
4 sierpnia 2021

Kiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?

Doradca podatkowy to jeden z zawodów zaufania publicznego. Osoba, która zajmuje się profesjonalnym doradztwem z zakresu podatków, musi posiadać specjalistyczną wiedzę oraz regularnie podnosić swoje kwalifikacje. Doradca podatkowy zobowiązany jest do przestrzegania norm etycznych, związanych z zawodem, jak również do zachowania tajemnicy zawodowej. Kiedy warto skorzystać z jego usług?

Zakres obowiązków doradcy podatkowego

Doradca podatkowy to – obok adwokata, lekarza czy notariusza, zawód zaufania publicznego. Osoby zajmujące się profesjonalnym doradztwem w zakresie podatków, zobowiązane są do zachowania tajemnicy zawodowej oraz do przestrzegania Zasad Etyki Doradców Podatkowych. Czym konkretnie zajmuje się doradca?

Doradca podatkowy udziela specjalistycznych porad oraz wyjaśnień związanych z obowiązkami podatkowymi. Oblicza podatki, prowadzi ewidencje dla podatników i płatników (na przykład księgi podatkowe), przygotowuje deklaracje oraz zeznania podatkowe. W przypadku ewentualnej kontroli skarbowej, do jego zadań należy reprezentowanie podatnika przed Urzędem Skarbowym.

Doradca podatkowy pomaga ponadto w prawidłowym naliczaniu składek odprowadzanych do ZUS, a także wspiera w obowiązkach kadrowo-płacowych firm. Poszukując doświadczonego i rzetelnego doradcy podatkowego, warto skorzystać z usług Biura Rachunkowego NOVUM w Gdyni.

Doradca podatkowy pełni niejako rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem, a urzędami i ZUS-em – sporządza zeznania i deklaracje podatkowe, a także deklaracje dla ZUS.

Kiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?

Z pomocy doradcy podatkowego warto skorzystać między innymi w przypadku wątpliwości co do znajomości prawa podatkowego, a także wtedy, gdy wypełnianie formularzy i obliczanie wysokości należnych podatków, wiąże się ze stresem i niepewnością. Aby uniknąć stresu i obaw, rozwiać wątpliwości, a także, by zyskać pewność prawidłowo obliczonych kwot, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego doradcy podatkowego. Z jego usług może skorzystać zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna, która np. potrzebuje wsparcia w rozliczeniu PIT.

Ze względu na często zmieniające się przepisy prawne oraz różną interpretację prawa podatkowego, fachowe doradztwo i pomoc profesjonalisty z zakresu podatków stanowi nieocenione wsparcie.

Powierzenie finansów przedsiębiorstwa doradcy podatkowemu, pozwala uniknąć przykrych konsekwencji np. w postaci wysokich kar finansowych (w przypadku nieprawidłowości w rozliczeniach), które dla mikro oraz małych firm mogą oznaczać nawet konieczność ogłoszenia upadłości. Bardzo często niedopełnienie obowiązków podatkowych oznacza również poważne skutki prawne (z karą pozbawienia wolności włącznie). Warto więc zawczasu zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz przedsiębiorstwa, wybierając sprawdzonego i doświadczonego doradcę podatkowego.