ksiegowosc online Podatnik, Przedsiębiorca
31 marca 2016

Księgowość stacjonarna czy online?

Właściciele firm coraz częściej stają przed dylematem, czy wybrać prowadzenie księgowości w tradycyjnej formie, czy może zdecydować się nowoczesną księgowość prowadzoną w trybie online. Jakie argumenty przemawiają za każdą z tych opcji? Szczegóły w naszym artykule.

Tradycyjna księgowość w odwrocie?

Księgowość jest nieodłącznie związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Księgowy jest odpowiedzialny m.in. za  wystawianie i przechowywanie faktur, wypełnianiu KPiR, prowadzenie ewidencji i rejestrów oraz sporządzanie deklaracji podatkowych i kontakt z urzędami. Tak to wygląda w tradycyjnym modelu księgowym, który utrzymywał się przez wiele lat, a teraz jest stopniowo zastępowany przez księgowość prowadzoną online. Jak wskazują statystyki, coraz więcej firm decyduje się na taki sposób rozliczania swoich kosztów i przychodów.

Księgowość internetowa

Dla wielu przedsiębiorców księgowość internetowa jest tańszą, szybszą i bardziej efektywną alternatywą. Mogą oni korzystać z aplikacji online do prowadzenia księgowości, które automatyzują takie czynności, jak wystawianie faktur, opłacanie składek ZUS czy składanie deklaracji podatkowych. Aby jednak korzystać z tego modelu, trzeba być na bieżąco z przepisami i aktualizacjami w prawie. Nie wszyscy mają na to czas i ochotę, i wolą te sprawy powierzyć profesjonalnym księgowym oferującym usługi księgowości online. W takim wypadku to oni podejmują się obsługi aplikacji do obsługi księgowej. Przedsiębiorca zachowuje jednak dostęp do aplikacji, dzięki czemu może być na bieżąco ze wszystkimi informacjami. Jak zauważa specjalista z Biura Rachunkowo-Księgowego PLUS: księgowość internetowa najlepiej sprawdza się w małych firmach, gdzie prowadzona jest uproszczona księgowość oraz w tych, w których generowana jest duża ilość dokumentów księgowych. Wystarczy komputer z Internetem, by mieć w jednym miejscu wszystkie dane swoje i firmy – system przygotuje dla nas dokumenty gotowe do wysłania, poda adres urzędu skarbowego i zaksięguje wszystko, co trzeba. Aplikacje działają 24 godziny na dobę, bez żadnych szczególnych wymagań sprzętowych. W odróżnieniu od dokumentacji w wersji papierowej łatwo odzyskać wszelkie dokumenty w przypadku ich utraty czy zniszczenia.

Podsumowanie

Porównanie kosztów różnych modeli księgowości wskazuje jednoznacznie na model księgowości internetowej. Najdroższą opcją jest oczywiście zatrudnienie księgowego, któremu trzeba zapłacić i zapewnić miejsce pracy. Tańszą alternatywą są usługi biura księgowego, a najtańszą – właśnie księgowość online. Warto w tym miejscu poza takimi jej atutami jak cena, wygoda czy bezpieczeństwo wspomnieć o kwestii odpowiedzialności. Niektórzy przedsiębiorcy wolą zlecić usługi księgowe fachowcom, by nie brać na siebie odpowiedzialności za ewentualne błędy czy ryzykować problemy z urzędem skarbowym. Tymczasem biura księgowe mają odpowiednie ubezpieczenie OC na wypadek pomyłek i związanych z nimi odszkodowań.