zmiany w podatkach Podatnik
4 czerwca 2020

Najważniejsze zmiany w podatkach w 2020 roku

Nieznajomość prawa szkodzi i to także, jeżeli chodzi o podatki. Jednak przepisy dotyczące sposobów rozliczania się z urzędem skarbowym i uiszczania danin na rzecz państwa nieustannie się zmieniają. Dlatego też każdy przedsiębiorca, który chce uniknąć problemów oraz płacenia wysokich kar, powinien trzymać rękę na pulsie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, jakie zostały wprowadzone w prawie podatkowym w 2020 roku.

Do czego służy mikrorachunek i czym jest „biała lista”?

Konieczność zapłacenia podatku wymagała do tej pory znalezienia prawidłowego numeru rachunku konkretnego urzędu skarbowego. Wprowadzone zmiany sprawiają, że nie trzeba długo szukać właściwego konta bankowego.

Właśnie w tym celu stworzono mikrorachunek, a obowiązek korzystania z niego wprowadzono z dniem 1 stycznia 2020 roku. Służy on do płacenia takich podatków jak PIT, CIT oraz VAT. Aby zdobyć jego numer, należy zalogować się na stronie portalu podatkowego i skorzystać ze znajdującego się tam generatora rachunku.

Z początkiem 2020 roku zaczęła również obowiązywać tak zwana „biała lista”. Jest to wykaz informacji o podatnikach VAT. Znajdują się w niej takie podstawowe informacje jak nazwa firmy, ale także numer jej rachunku. Podatnicy muszą pamiętać o tym, że od 1 stycznia płatność za faktury wystawione przez podatnika VAT na kwotę wynoszącą powyżej 15 tys. zł., musi być realizowana tylko na konto widniejące na „białej liście”.

Mikrorachunek został stworzony z myślą o łatwiejszym i sprawniejszym płaceniu podatków, odsetek za zwłokę i kosztów upomnienia. Natomiast wprowadzenie „białej listy” ma na celu skuteczniejsze kontrolowanie uiszczania VAT-u. Podatnik nie może jednak zapomnieć o tych zmianach podczas realizowania transakcji i rozliczania się z urzędem skarbowym. Dlatego w przypadku wątpliwości co do znajomości nowych przepisów, warto skontaktować się z biurem rachunkowym” – mówi ekspert z Biegli S&S – Biuro usług księgowych i badania bilansów we Wrocławiu

Jakie jeszcze przepisy zaczęły obowiązywać w 2020 roku?

Kolejne wprowadzone zmiany dotyczą kas online. Od dnia 1 stycznia muszą z nich korzystać przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą motorowerów, pojazdów silnikowych, realizujący usługi z zakresu naprawy, wymiany i regeneracji opon. Obowiązek ten dotyczy również tych, którzy sprzedają olej napędowy, benzynę i gaz do napędów silnikowych.

Ułatwieniem dla podatników PIT i CIT jest wprowadzona ulga za złe długi. Przepis ten pozwala nie zaliczać do podstawy opodatkowania kwoty, która znalazła się na wystawionej fakturze lub w umowie i nie została zapłacona przez drugą stronę w ciągu 90 dni.